Anotace: Říkal jsem si, že už jsme získali odstup od krize v roce 2008, tak bych se pokusil o menší analýzu.
No, já jen dodám, že jsme zapoměli i na NEZODPOVĚDNOST samotných lidí, kteří si berou hypotéky a nepočítají s tím, že třeba příjdou o práci, třeba v důsledku nemoci, krachu a td.Proto každému radím, aby než půjdou do takového kšeftu, ať si to POŘÁDNĚ promyslí!.Oni všichni půjčí každému, ale odnese to vždy,jen ten, který si půjčil a nemá na splátky.Oni své dostanou a nemoho prohrát.Zajímavé čtení.
01.11.2011 18:21:04 | Jeněcovevzduchukrásného
Sio, souhlasím s Danem... zatím jsou lidi nasraní jen tak soukromě v obýváku či hospodě, a když různé iniciativy inzerují protest, tak tito "nespokojenci" buďto jedou na chatu, nebo se vymluví na počasí, nebo se hodí marod (jako např. já). 15. 10. a 22. 10. jsou v Pha akce, na kterých jsem chtěl být. Snad slivovička zabere a 22. to ještě stihnu.
14.10.2011 11:37:00 | Aťan
Tak to já jsem skromnější... mně stačí, kdyby se na Václaváku objevovaly postupně větší a větší davy... A stejně tak na tý Vóól Strýt (nebo Vůl Strýt?)... stačí když jich bude pomalu přibývat.
Až bude naplněnej Václavák a přilehlý ulice, tak to bude těsně před koncem režimu... Kdo dostane na Václavák půl miionu lidí, tak se stane prezidentem. Ale to ještě potrvá. Zatím mi bude stačit k optimismu to, že bude demonstrací přibývat a ne ubývat. Že bude víc zatčených demonstrantů a víc policejní brutality a a přesto se bude demonstrovat víc a víc a pořád víc a pořád víc. Plnej Václavák, to bude třešinka na dortu.
A skoro bych řekl, že nejdřív bude ten milion demonstrantů v Ňú Jorku a pak teprve u nás.
10.10.2011 12:33:00 | Daniel S.
aby to tak Aťane bylo... ostatně jeden spolehlivý barometr bych měl... když bude přibývat lidí na demonstracích... Ale ne jen těch protiromských.
10.10.2011 09:43:00 | Daniel S.
Dane, strašně nerad bych to zakřikl, ale letos to vypadá na to druhé. Hlavně aby to dobře dopadlo. :)
09.10.2011 22:33:00 | Aťan
Aťan:
Jednou se to zlomit musí... ale nejdříve buď musejí ti nadnárodní kapitalisté prodělat, aby nemohli uplatit všechno a všechny a nebo se musejí lidé probrat a být ochotni se bránit.
09.10.2011 19:52:00 | Daniel S.
Sio, Terak
Pánové, enchci se nijak zastávat americké administrativy, ale považte, že naše dva ústavy Fanie a Fedie vydržely na trhu v podstatě skoro 80 let. A celou tu doby kupovaly rizikové hypotéky. To už je slušný důvod se domnívat, že takto mohou fungovat i dál.
To letadlo se z toho stalo podle mě trochu jinak... stejně jako u nás - korupce. Clinton přidal ústavům prachy a ústavy začaly generovat obrovské platy velké škále ředitelů, náměstků a dozorčích rad, které se rekrutovaly - ano z řad politiků. Slušný důvod, aby to pokračovalo dál za všech okolností. A také obrovský byznys za biliony... v tom se sem tam nějaký ten milionek na správné kontíčko pro správného senátorka najde...
Ameriku ochormuje přesně totéž co ochromuje celý západní svět - korupce, která překonává všechny meze a všechny výše. Státy jsou překonány soukromými zájmy. Až v posledních letech vzrostly tyto zájmy tak, že mohou korumpovat ne jen jednu stranu, nebo jednoho politika, ale prostě en bloc všechny. Dnešní korupce už se nezaměřuje na jeden politický názor, korumpuje se napříč politickým spektrem všechny. Kolotoč hypoték na tuto korupce prostě měl dost peněz. A i když bylo dost varovných známek, prostě nebylo dost nezkorumpovaných, kteří byto zastavili... řešení bylo jednoduché - nařídit Fanie a Fedie, aby přestaly vykupovat hypotéky a zveřejnit skutečná čísla, jak si balíčky rizikových hypoték stojí. Ale když měli všichni máslo na hlavě...
09.10.2011 19:51:00 | Daniel S.
Sio - Ingrid Romancovou jsem si dával na blog včera večer:
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1110/occupy-wall-street-stale-sili
...a řekl bych, že ty uvozovky tam nedávala z ironie, ale opravdu jako vymezení názvu skupiny. 1500 lidí byla jen chuťovka na úvod, předkrm. Každý den sleduju co se tam děje... a nejen tam, opravdu se ta myšlenka šíří. Sio, tenhle rok bude globálně zajímavej, veř mi.
Úryvek z článku Ingrid:
"Původně se očekávalo na Wall Street až 90.000 účastníků, první den jich ale dorazilo kolem tisícovky. Od té doby se jejich počty zvyšují a demonstrace se přenášejí i do okolních měst, jmenujme Chicago, Cleveland, Michigan, Minnesotu, St. Louis, Boston, New Jersey, Philadelphii, New Orleans, Atlantu, Orlando, Dallas, Houston, Phoenix, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Sacramento, San Diego či Seattle. Ze zahraničních měst se přidaly Brisbane, Manchester a Toronto."
...a já dodávám: Praha, 22. října ve 14 hod. na nám. Republiky, ProAlt & spol.
On se nedrolí jen nadnárodní vyděračskej kapitalismus, ale i čínský komunismus, přestože šli ekonomicky nahoru, Transparency International registrují nepokoje, zatýkání, mučení apod.
08.10.2011 10:09:00 | Aťan
Souhlasím s tím, že myšlenka komunismu nefungovala a nikdy fungovat nebude, schopnější by měli mít logicky víc. Ale jestliže se 1 procento obyvatel utrhne do finančních astronomických výšin, zákonitě se nasere zbylých 99 procent:
http://www.evropsky-rozhled.eu/occupy-wall-street-skoncuje-s-chamtivosti-financniku/
07.10.2011 21:01:00 | Aťan
Předpokládat, že každý je stejně schopný a všichni musí dostat všechno prostě nefunguje. Myšlenka komunismu v praxi prostě není reálná. Až budeme osvícená společnost plná osvícených lidí, pak to možná bude fungovat..
07.10.2011 17:55:00 | rigpa
Kalkulovat s myšlenkou, že na trhu o domy bude trvale zájem přece také není rozumné. Poptávka není nic trvalého a nekonečného a navíc pokud jde o jeden segment trhu. A samozřejmě museli počítat s tím, že ceny domů porostou, nebo minimálně udrží svojí hodnotu. Logicky - když dostane člověk hypotéku za 100tis USD, není ji schopen splácet a banka ji prodá Fanie. Fanie musí ten dům prodat za více než 100tis. USD, aby minimálně byla na nule.
07.10.2011 16:46:00 | terak
Clintonova administrativa nepotřebovala kalkulovat s myšlenkou rostoucích cen domů i když určité zvýšení očekávala. Té stačilo bohatě kalkulovat s myšlenkou, že o domy bude na trhu trvale zájem. Nebo minimálně měla před sebou mnoho milionů lidí, kteří zájem měli a pořádný. Snížením kritérií udělení hypoték tak mohla předpokládat, že bude existovat určitá skupina dlužníků, kteří nezaplatí ani po státní podpoře a úlevách. Těm stačilo nemovitost odebrat a prodat ji jinému zájemci. Ztráty byly minimální - naopak čím dál více z toho kynul zisk, jak rostly ceny. Stát neměl ztrátu a o to šlo. A i kdyby ztrátu měl, existovala jen určitá hranice peněz na rozdávání. Když jich bylo méně, Fanie a Fedie prostě vykoupily míň hypoték. Tak to funogvalo už před clintonem, akorát Clinton snížil kritéria a přihrál peníze v očekávání ztrát. Ztráty se ale nedostavily, naopak - Fanie a Fedie vykupoval ystále více a poszěji dokonce se ziskem i prodávaly balíčky. Ztráta se pak dostavila až naráz.
07.10.2011 16:24:00 | Daniel S.
Nesouhlasím s tím, že nikdo nemohl tušit, co bude za pár let. Přece princip myšlenky, kterou Clinton uvedl do praxe počítal s tím, že ceny domů prostou do nebe. Jak s tím někdo může počítat? Přece když prodávali domy po neplatičích, tak v té době na tom vydělávali a jak mohli počítat s tím, že ceny budou nepřetržitě stoupat a oni na tom neprodělají? Ekonomika má své cykly a dalo se předpokládat(logicky), že se ceny domů půjdou dolů.
07.10.2011 16:10:00 | terak
ST smekám
...a kongresman Ron Paul na tvoji úvahu navazuje:
http://www.youtube.com/watch?v=UPW-ZWt24lg&feature=player_embedded
Přátelé, 17. září v USA vypukla Velká říjnová kapitalistická revoluce :-) (Occupy Wall Street). Vytřeštěně sleduji dění na YouTube, z New Yorku se to šíří do dalších amerických měst... i do Prahy :-) - 22. října v sobotu se sejdeme na nám. Republiky ve 14.00 hod., Liter + ProAlt. Osm tisíc z Literu :), 20 tis. z ProAltu... KOVO z HK beru sebou. :) Ti čítají 100 tisíc odborářů (asi odbory nemusíte, ale pomůžou), snad alespoň procento přijde.
07.10.2011 13:03:00 | Aťan
no a k tomu se podívej do ročenky, jak američanům stoupá dovoz nad vývozem a hned uvidíš, jak snadno přijít o všechno.
Jak to jen my češi děláme, že se vždycky přidáme k té horší a zkorumpovanější straně?
07.10.2011 11:49:00 | Daniel S.
Oprava - žádné DPH a nikoliv HDP. V USA nemají daň z přidané hodnoty.
07.10.2011 11:47:00 | Daniel S.
Pokud Sio vím, tak selá státní pomoc bankám byla skutečně cca nějaký ten bilion dolarů - tedy asi čtvrtina amerického ročního rozpočtu. Ale nesmíme zapomenout, že zároveň se recesí propadly státní příjmy a v americe je to hned hodně znát, protože tam mají málo nepřímých daní (žádné HDP) ale hodně přímých daní.
Takže nejenže stát zachránil některé banky (které nezachraňoval jenom ze ztrát na hypotékách, ale také z vysokých zlatých padáků, které si většinou ředitelé ještě udělili, než je vyhodili nebo zavřeli) Zároveň se mu propadl příjem, zdražily se války, poklesla konkurenceschopnost, stoupl dovoz, klesl vývoz. Klesla popularita válčení, místo vojáků musel nastoupit Blackwater, který je o dost dražší než armáda, to jsou další výdaje, do toho vystrčilo hlavu Rusko se svojí Gruzií, Čína staví letadlovou loď... výdaje na zbrojení zbraněmi páté generace skáčou pomalu o desítky procent. Zároveň stoupá nezaměstnanost, zavádějí se finanční stimuly ekonomiky, které moc nefungují, protože místo američanů staví mosty a dálnice čínské firmy a z původního jednoho až dvou bilionků máš průser na 16 bilionů a to ještě zdaleka není konec.
07.10.2011 11:46:00 | Daniel S.
To já bych řekl, že prvotní příčina je ještě starší a to Reaganovským opuštěním principů Brenton Wood. Od té doby v podstatě není americký dolar podložený zlatem a americký FED může půjčit i peníze které nemá prostě tím, že je pro účely úvěru natiskne a po splacení zase zruší.
Tuto nestoudnost dnes dělají všechny centrální banky a tak se nemůžeme divit, že je možné vydat hypotéky v objemu mnohonásobně převyšujícím HDP a pak se divit, že to nějak krachuje.
Nicméně analýza je poměrně pečlivá, přehledná, zohledňuje i aspekty o které člověk běžně z novin nevyčte, je uměřená a nezaujatá. To se cení.
07.10.2011 09:45:00 | Misantrop