Vesmírní ptáci

Vesmírní ptáci

 

Zaujala mě diskuze pod mým minulým článkem mezi Amonasrem a Slav Milo, tu:
 
Slíbila jsem na téma vložit ještě jeden samostatný text, kde bych snad vystihla i můj náhled na zmiňovanou problematiku, pokud jsem správně porozuměla, tedy projevenou jakousi obavu o postupném odlidšťování civilizace související snad s AI (termín AI používám pro lepší srozumitelnost v komunikaci, neboť je již ustálený; mám i za to, že  pojem  inteligence není dosud plně vyřešen).  Dále bych ráda uvedla, že část textu v uvozovkách je myšlenkou autora Slav Milo, považuji ji za stěžejní a dovolila jsem si ji přenést z jeho komentáře sem; rovněž pojem Robocop, ač všeobecně známý, jsem si vypůjčila od Dangera. Mnohokrát srdečně všem děkuji za jejich obohacující zamyšlení, tedy i těm, které nyní necituji. Děkuji!
 
A nyní navazuji slíbeným, prosím:

 


 „Vesmír je natolik starý a skýtá tolik obytného prostoru, že bychom kolem sebe dokonce i stávajícími teleskopy měli pozorovat myriády pokročilých kosmických civilizací. Kde tedy všechny jsou?“ Tak přibližně zní slavný Fermiho paradox.



Nebudu tu rozvádět úvahy, které ani všechny neznám, na téma Fermiho paradoxu. Pro mě je důležité, že jsem součástí alespoň jedné kosmické civilizace, té na Zemi. A dále obecná znalost na základě  studií vědců, kteří předpovídají blízkou i dalekou budoucnost naší planety, jež je doslova živým organismem v rozlehlém vesmíru. Ty prognózy, není důvod jim nevěřit, byť v horizontu vzdálených let, nejsou životu, který známe, příliš nakloněny.

 
A tak za jedinou možnou cestu pro uchování myšlenek, těch nejlepších, i úplně obyčejných, všedních, jaké kdy lidstvo bylo a je schopno vyprodukovat, vidím v technologickém vývoji. Cokoliv podobného AI je krokem k jakési pomyslné nesmrtelnosti naší civilizace. Duchovnosti lidí.
 
Bude-li Robocop schopen poezie, není to spíše než k obavám vedoucích emocí, naopak počinem chvályhodným až subtilně krásným, povznášejícím? Umělá inteligence (říkejme jí tak), to je přece výzva a naděje pro přežití úžasných myšlenek, včetně citů, očekávání a snů, jež doposud jsme přisuzovali snad jedině člověku. Sama za sebe považuji poezii vytvořenou sofistikovaným softwarem (AI) za první krůček ke skutečné nesmrtelnosti... neboť, počítač je pouhým nástrojem v lidských rukách, a to co vidíme, není dílo tohoto nástroje, ale člověka, který ho používá. Zrcadlí osobnost jejího lidského tvůrce!"
 
A jak dál, my, současní lidé, žijící své všední životy? Pro nás hranice zániku Země není tolik důležitá, vzhledem k délce lidského života je pro nás v nekonečnu. Čeho je ale třeba, to je abychom spolu dokázali vycházet, nepřekáželi si příliš, spíše se naučili vedle sebe důstojně žít, třeba i s AI, a snad měli společnou vizi, líbí se mi, o jaké snil John Lennon ve své písní Imagine :-) 

Děkuji.

https://www.youtube.com/watch?v=VOgFZfRVaww
Imagine - John Lennon

_

 

 

Vesmírní ptáci

Vesmírné cestování může být jednou snazší než možná nedělní výlet do přírody. Použijeme sondu, ale ne obyčejnou, úplně malinkatou, jako zrnko prachu, založenou na nanotechnologiích. Ponese si informaci o nás. Každý kdo budeme chtít, vložíme do toho maličkého robota naše vědomí, svoji duši. A necháme se vynést až nad oblaka a ještě mnohem výš, ani křídel bílých hus nebude zapotřebí. Nebude zapotřebí raketových pohonů, jen silné elektromagnetické pole. Nezvalchujeme tak travní porost, nerozsedneme broučky ani larvičky. Až se naše vědomí  ocitne v té maličké sondě, až se staneme  zrnkem prachu, budeme moci proplouvat jako miniaturní vesmírní ptáci mezi hvězdami. Snad hledat lásku. S nadějí, že dosáhneme svého cíle.  Budeme mít k dispozici celou galaxii! Možná tahle mise bude připadat někomu troufalá. Nechť.  Bez lásky žít je jako nepoznat smysl bytí, zůstat stínem světla. A tak, hledejme lásku, hledejme v sobě,  hledejme na Zemi a třeba i v dalekém vesmíru. Navzdory tomu, že jsme - jsem jen obyčejným zrnkem prachu. 
 
_


https://www.youtube.com/watch?v=aXBWrNN64z8
Avi Avital - Vivaldi: Mandolin Concerto In C Major

 


                                                                         

Autor Helen Zaurak, 04.01.2020
Přečteno 695x
Tipy 9
Poslední tipující: mkinka, ZILA78, Kubíno, jitoush, Amonasr, Krahujec
ikonkaKomentáře (8)
ikonkaKomentujících (6)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

....Máš můj obdiv,Helenko,že pronikáš do hlubin poznání o vesmíru,že
dokážeš nahazovat filosofické otázky tohoto typu a otevírat pro sebe
i jiné nekonečné obzory...prostě se ptát a přemýšlet o tom všem.
Ano,je docela možné,že kdybych přečetla pár básní,tak bych ani nepoznala,
zda je napsal básník z masa a kostí,s duší anebo je vygeneroval comp,
možná by se mi ty computerové zalíbily víc,kdybych ani nevěděla,že to tak je.To vše je možné.....Pro mě je to jen demonstrace určitých možností,kam až lze dojít v programování.....ale pro mě to postrádá smysl.Vždy budu radši číst báseň od skutečného člověka,i když nebude
dle určitých algoritmů dokonalá,protože v každém slově,písmenu,prostě
v celém celku je dle mého něco neviditelného,něco niterného,jistý náboj
nezaměnitelné energie toho kterého člověka.Každý člověk má svůj energetický obal,stejně i dílo,jehož je autorem,jej má a to to přesahující,co na nás "promlouvá",aniž bychom o tom dumali.Živý člověk
vždy něco vyzařuje a to vnáší/pozitivní či negativní/do svých slov
v díle,nebo třeba malíř do obrazu.Ta energetická "substance"tam je.
Vždyť ,stojíš li před obrazem,tak to můžeš vnímat,pokud se naladíš a jsi
citlivější.....Tak si myslím,že pro mě bude vždy v tomto ohledu,co
se týká umění,člověk ten,který by měl tvořit......Tím samozřejmě technický rozvoj nezatracuji,ale měli bychom dávat pozor,které energie
kolem nás proudí a zvláště do našeho srdce.....
A vesmírní ptáci.......Tuláci po hvězdách byli,jsou a bude jich ještě víc...je to o vnitřním nastavení člověka,jeho napojení a otevřenosti
úžasným možnostem vnitřních světů,těch našich vlastních.To jen naše
vniřní"práce"posune k tomu,jak říká xoxoxo,že budeme připraveni.....Ji.
/úsměv/Jack London už o tom psal dávno......
Asi jsem to napsala poněkud krkolomně a neuměle,neznalá nejnovějších
vědeckých cest,ale je spousta záležitostí,ke kterým člověk ještě nedozrál,a tak jsou skryty....těch obzorů je daleko víc......./úsměv/
a my jsme pouhopouzí "učedníci"........s pokorou Ji.Děkuji za Tvé tak jiné
vstupy,které obohacují.......a podněcují k přemýšlení....i když,někdy
je lepší jen Být a vnímat a myšlenkám dát "volno"...../úsměv/

07.01.2020 19:11:02 | jitoush

líbí

Milá Jituško,

rozumím, vím, co chceš napsat - říct, a popravdě, Tvé smýšlení je mi emočně blízké. Za nejdůležitější v Tvém komentáři spatřuji otázku, jaký to má smysl?

Zkusím se vyjádřit ještě znovu v dalším samostatném textu, k této tématice naposledy, bere hodně času, který je snad lépe věnovat jiným činnostem.

Moc Ti děkuji, Jituško, za přečtení, za Tvůj čas, za další námět k přemýšlení, vážím si Tvého vstupu a jsem moc ráda! Děkuji :-)

12.01.2020 14:36:16 | Helen Zaurak

líbí

Děkuji Xoxoxo, Krahujcovi, Rainbow a Amonasrovi za zastavení a komentáře, opravdu moc děkuji, vážím si toho. Snad dodatek z mé strany. Bezpochyby se jedná o téma, které mi nepřísluší nijak komentovat, nejsem programátorem ani tvůrcem žádného softwaru. Je však jisté, pokrok nikdo nezastavíme, a jak mám i citaci v textu od Slav Milo, plně se ztotožňuji s tím, že, a teď mám na mysli obecně, každá technologie svým způsobem zrcadlí osobnost jejího lidského tvůrce. A je jen na nás, jak ji budeme využívat. Považuji za velký přínos, že např. výpočetní síly počítačů pomáhají překonávat bariéry lidského rozvoje a přispívají k tomu, že každý jednotlivec na planetě může díky technologiím dokázat více - to snad není ani třeba více rozebírat, je to díky rychlému přístupu k informacím. Mně osobně se nejvíce líbí využití AI ve vědeckém bádání a tím šíření vlastní lidské inteligence, nebo využití v lékařství, konkrétně v chirurgii. Nakonec i to, že si tu mohu číst vaše názory, je výsledkem dnešních technologií, no není to úžasné? Pokud jde o zneužívání či nebezpečí ze strany umělých produktů, které člověk za svoji historii vynalezl a stále vynalézá, resp. bavíme se o AI, potom existuje globální iniciativa IEEE řešící etiku autonomních a inteligentních systémů, která formuje budoucnost bezpečné umělé inteligence. Vidím to tak, že je jen na nás, na lidech, jaký svět si utvoříme a v něm budeme žít.
Mnohokrát děkuji, příjemné odpoledne :-)

05.01.2020 16:17:46 | Helen Zaurak

líbí

Pokud člověk s nadprůměrnou inteligencí zasedne ke klávesnici a navíc u stroje, který dokáže aplikovat složité algoritmy a zrodit složité programy,není jisté, že je tento proud myšlenek přínosný - nenebezbečný..Důležité je si říci - je tento stvořitel opravdu zodpovědný? Ví hranice mezi dobrem..zlem..možné šílenosti..a dopadu pro celý svět? Řeknu to tak "jednoduše-přirozeně" - znám dva bratry- Jeden je absolvent prestižní univerzity..několik doktorátů přes počítačové inženýrství a dokonce pracoval pro americkou"smradlavou" armádu, kdy vyvíjel program pro rozpoznání prostoru při letu raket(tedy těch ,co zabíjejí)a vůbec si neuvědomil, že tím zprostředkuje smrt.Genius na číslech..algoritmech,aby ten stroj bezchybně fungoval a naletěl na cíl.Neuvědomil si však ZNEUŽITí.Nevím,je to složitá otázka,jak docílit VYVÁŽENOSTI. Rozhodně jeho bratr ví, že tento svět docílí těchto sfér, o kterých mluvíš.Je Raeliánem.

04.01.2020 17:08:42 | Krahujec

líbí

Pokud by člověk od počátku přemýšlel nad zneužitím prospěšného, nic by nikdy nerealizoval.

Madam Curie by neštěpila atom, Von Braun ve službách Hitlera by nepostavil raketu, která později lidstvo dostala až za hranice představ, Volta by kašlal na elektrický proud, protože ten zabil mnoho lidí ( a to nemluvím o el.křesle ) a už vůbec by se nikdo nezabýval motorem, protože ten pohání tanky, auta, která přemísťují jaderné hlavice...a kolik zmařených lidských životů má na triku Samuel Colt, nebo ten švédský bídák Nobel! No považme! A oni ještě rozdávají prestižní ceny financované jeho vynálezem zkázy! Jak necitlivé vůči těm všem zničeným, zabitým, zraněným....Hanba všem vynálezcům, hanba všem konstruktérům, hanba géniům, hanba světu, hanba lidstvu!!!!
Že je to absurdní? Ano, ale tohle říkáte Vy, pane Krahujec. Já to jen rozvedla.
Pokrok nezastavíte a zneužít se dá i tkanička od bot. Dovolím si tvrdit, že ten kdo přišel na tkaničky ani vteřinu nepomyslel na to, že by s ní mohl někdo někoho, nebo sebe, uškrtit. Necita.

05.01.2020 11:30:09 | Rainbow

líbí

:) Jedno je jisté, že vše je nejisté.

05.01.2020 12:16:44 | Krahujec

líbí

Omlouvám se za vmísení, ale tato reakce mi připadá poněkud prvoplánová. Krahujec podle mne neodsuzuje vědecký pokrok jako takový, jen upozorňuje na jeho možné následky, a to bychom měli mít na paměti vždy. Právě proto, abychom těm negativním dokázali nastavovat různé mantinely, i když je to samozřejmě sysifovský a nikdy nekončící úkol. Při podobné logice by bylo zbytečné uzavírat různé mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní, zákazu nášlapných min, hledat právní prostředky k zamezení možného zneužití genetických úprav nejen rostlin, ale i člověka jako takového. Podotýkám, že fandím různým ekologickým aktivitám, sám se snažím chovat přiměřeně dnešním hrozbám a nepřispívat zbytečně k jejich prohlubování, ale zároveň jsem velkým příznivcem jaderné energetiky a vědeckého pokroku vůbec. Ve všem je zkrátka třeba hledat potřebné korektivy a snažit se zmírňovat možnosti zneužití dnešních vědeckých poznatků, které by v nesprávných rukou a nezodpovědném přístupu vlivných politiků (kterého jsme bohužel i stále častěji svědky) mohly už snadno vést k fatálním existenčním rizikům pro celé lidstvo. Diskuze k těmto tématům je čím dál nutnější a potřebnější - ovšem skutečná diskuze s nasloucháním i těm druhým a hledáním nezbytných kompromisů, nikoliv nesmiřitelný souboj do sebe zahleděných monologů, odmítajících šmahem vše, co nám nezapadá do vlastních konstrukcí. A je koneckonců známo, že mnozí slavní vědci se možného zneužití svých přelomových objevů často i děsili. Bez potřebných etických norem, i právně a smluvně kodifikovaných a také všemi dodržovaných, v zacházení s těmito objevy už to dnes zkrátka jít nemůže...

05.01.2020 12:16:00 | Amonasr

líbí

TAK TOHLE BYCH PODEPSALA .)


Vesmírné cestování může být jednou snazší než možná nedělní výlet do přírody


ale až na to budem připraveni .)

04.01.2020 16:48:53 | xoxoxo

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel