Chybu tam nemáš žádnou (omlouvám se, že jsem se vmísil).
Mně to stále ukazuje na zčubenou dědičnou hormonální biochemii - od Bílé hory 1620 Češi zjistili, že hrdinství, čestnost a pravdomluvnost se nevyplácí, největší borci byli popraveni (...i v novodobějších dějinách). Snadné kšefty probíhají stylem vlezdoprdelství promícháno se zastrašováním. Kde k cíli nepomohou peníze, tam nastoupí vydírání - po dlouhá staletí to funguje skvěle. Stádo nás oveček se zmůže jen na občasné zoufalé bééékání. Občas někdo mlátí tím svým zvoncem na krku silněji než ostatní, ale k dobrému výsledku nedohledno...
20.09.2011 11:49:00 | Aťan
Nevím, zda je mé uvažování správné:
Chci nová pravidla. Musím mít teda někoho, kdo bude kontrolovat jejich dodržování. Pak někoho, kdo bude rozhodovat, co už je přes míru. Někoho, kdo bude trestat. A někoho, kdo mne bude bránit před těmi, kdo nechtějí moje pravidla.
Máme vládu, parlament a senát, máme policii, soudy, vězeňskou službu a armádu.
Tvrdíš, že všichni lžou. Oni nebudou chtít nová pravidla. A mají všechno.
Tak jak (JAK?) z toho ven?
Kde jsem udělal chybu v uvažování?
14.09.2011 23:21:00 | Zasr. romantik
Hodně věcí jsme si vzájemně Misantrope vysvětlily ve vzkazech, ale jednu myšlenku bych přeci jen rád zveřejnil:
Immanuel Kant: "V dobře fungujícím státu je i darebák nucen chovat se jako řádný občan."
...myslím si to samé, začal bych lepšími pravidly. Nemusíme nic vymýšlet, stačí opisovat od těch, kde to funguje trochu líp než v ČR.
Jeden náš známý politik veřejně na jednom fóru řekl toto:
"První zákon o prokázání původu příjmů a majetku byl v tehdejší Československé republice přijat v roce 1919, a jsou pod ním podepsáni T. G. Masaryk, Karel Kramář a Alois Rašín. Tento zákon jsem si nedávno přečetl, a ač je skoro sto let starý, myslím, že bychom se jím měli i nadále inspirovat. Bohužel v českém parlamentu, třebaže jsme tento zákon předkládali opakovaně, NIKDY NEPROŠEL! Neprošel ani po roce 2002, kdy česká levice měla většinu 111 hlasů poslanců, ale stavěla se k tomuto zákonu minimálně rozpačitě. A je pouze otázkou proč… Protože triviální argumenty, že by to zbytečně obtěžovalo poctivé lidi, nebrali vážně ani jejich autoři. Spíše se zdálo, že by to znesnadnilo raketový vzestup některých mladých nadějných politiků, kteří se díky obchodování s akciemi stali "finančními génii".
Kdo první uhodne, kdo tohle v červnu řekl, dostane ode mne žvejkačku... :-)
08.09.2011 16:59:00 | Aťan
Tak přesně tyhle úvahy mě donutí otevřít si domácí bar a osvěžit se dřív, než mi z toho jebne... :-)
Vyzobnu si například tvoji větu: "...To můžeme udělat hned a každý může začít u sebe."
Oba víme, že tahle pravda je jedna z utopií. Bohužel - i v demokracii je zapotřebí zavést spravedlivé a co nejpevnější mantinely, aby se nám zločinnost, lež a lenost NEVYPLÁCELY. Dobrovolně to lidé (nejen v ČR) ze své genetické podstaty nikdy neudělají, tomu věřím stoprocentně.
Všichni (nebo alespoň drtivá většina) se chceme mít co nejlíp za co nejmíň práce. Tahle zajímavá vlastnost ale jde provozovat jen na úkor svého okolí, v tom je ten fór. Takže: neříkám to ani první ani jediný - potřebujeme nová a lepší pravidla hry, tahle stará jsou na prd. Občas slyším volání "zpátky ke komunismu a socialismu", tak tyhle lidi bych nejraději demokraticky zasypal tunami třešní. :)
07.09.2011 18:26:00 | Aťan