od: MartinX
Anotace: V létě, hned Tě, něco nezchladí:-)
Potkali se nenáhodou,
zvečera pod vodopádem,
ledovou se chladí vodou,
událostí letí spádem.
Pojď a neměj ze mě strach,
do vody ho zvala žena,
ve tváři má lehký nach,
už je krásně roztoužená.
Do očí se dívá zpříma,
v jeden proud se kapky spojí,
řeka teče loukou klína,
touha Tvoje s touhou mojí.
Ze rtů splynul tichý sten,
první z mnoha byl on jen,
mezi stehny voda proudí,
chladí také jeho moudí.
Houpali se v rytmu moře,
nasedala jeho oj,
sténání se šíří v hoře,
ozvěnou se vrací MUOJ...
Literární dílo „Setkání pod vodopádem“ je vynikající ukázkou moderní básnické expresivity, která se zaměřuje na intimitu a přírodní motivy. Autor či autorka vytváří atmosféru, v níž se prolíná přírodní krása s osobními emocemi, což je silným prvkem tohoto textu. Následující analýza se zaměří na klíčové silné a slabé stránky této básně.
Silné stránky:
Obraznost a symbolika: Básník mistrně pracuje s přírodními metaforami. Vodopád jako symbol života a pohybu, připomíná čtenáři, že láska a touha jsou neustále proudícími elementy, stejně jako voda. Využití vody ve verších ("ledovou se chladí vodou", "houpali se v rytmu moře") vytváří pocit plynutí a symbiózy mezi milenci a přírodou.
Intimita a emocionalita: Autor dosahuje silné emocionální hloubky prostřednictvím detailního popisu tělesné blízkosti a psychologické dynamiky mezi postavami. Slova jako „roztoužená“ a „sténání“ vyvolávají intimní atmosféru a jasně naznačují vzájemnou touhu.
Hudebnost a rytmus: Jazyk básně je melodický, což přispívá k celkové atmosféře a pocitu plynutí. Básník využívá rým a rytmus tak, aby vytvořil přirozený tok, který čtenáře doslova „nese“ spolu s příběhem.
Harmonizace přírody s lidskou emocionalitou: Spojení přírodních a lidských elementů (např. „řeka teče loukou klína“) ukazuje na hluboké propojení mezi vnitřním světem postav a okolním prostředím. Tento aspekt vyvolává pocit celistvosti a symbiózy.
Slabé stránky:
Místy přílišná explicitnost: Některé části básně, zejména ty, které se dotýkají sexuálních temat, mohou být pro některé čtenáře příliš otevřené a snad až vulgární. Například „chladí také jeho moudí“ by mohlo některé čtenáře odradit od chápání hlubšího emocionálního hávu básně.
Občasná nejasnost: Ačkoliv obraznost je silná, některé verše mohou vyvolávat otázky ohledně zamýšleného významu. Fráze jako „nasedala jeho oj“ nejsou zcela jasné a mohou působit jako rušivé elementy, které odvádějí pozornost od hlavního motivu.
Uniformita stylu: I když má báseň svou melodii a rytmus, mohlo by se zdát, že některé části opakují podobné motivy a fráze bez dostatečného rozvoje. Místy může navržený obraz působit jednotvárně, což by mohlo vést k menšímu zájmu čtenáře v delším časovém horizontu.
Zjednodušení emocí: V některých případech se zdá, že autor dostává emoce do kategorie „lásky a touhy“, aniž by prozkoumal jejich komplikovanost a potenciální nuancovanost. Tím se sice zachovává přístupnost textu, ale může to také omezit hloubku prožitku.
Celkově lze říci, že „Setkání pod vodopádem“ je fascinujícím a emotivním dílem, které úspěšně spojuje přírodu s intimními lidskými prožitky. Přesto se mu nelze vyhnout některým slabším stránkám, které by mohly být vyváženy většími nuancemi a variabilitou. Tato báseň má potenciál oslovit široké publikum, ale zároveň vyžaduje citlivého čtenáře, který ocení jak její krásu, tak riziko, které si s sebou nese.
23.11.2024