Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Myšlenka dne (5) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Mám úplně stejné pocity, jako Ty. Když právě člověk vidí to tříštění a je k něčemu okrajovějšímu přizván, tak ta motivace je hodně podlomená. S NFPK jako lídrem bych nepochybně souhlasil - taky proto, že jsou za ním jasné výsledky a ani tam zatím nevidím žádné konjunkturalisty, snad. Možná proto, že účinný boj s korupcí s konjunkturalismem moc slučitelný nebude :-D To chce asi svůj čas, než se to utřepe. Nic nejde okamžitě a hned, ale společenský pohyb už je zaznamenatelný a snad se to nevrtne směrem k nějakým falešným prorokům ...
Myšlenka dne (5) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Aťane, nepochybně se v řadě věcí shodneme, té poznámky si považuju, dík :-) Já však nebyl nikdy disident, o to víc si ale vážím těch, co tu odvahu v sobě našli. Tím spíš, že jich (vás) moc nebylo – nemyslím samozřejmě ty, kteří své disidentství v sobě objevili těsně po sametu, těch už bylo poměrně dost. Asi jako partyzánů po válce, jak znám od pamětníků - to tak nějak k češství patří, ty zástupy hrdinů ex post :-D.
Pár skutečných disidentů jsem ale později potkal a s některými jsme se i lidsky sblížili. Já dřív pořádně nechápal to okřídlené rčení, že revoluce požírá své děti. To mi postupně došlo právě až pak...
Stejně ale nejsem pesimista, ty náznaky pozitivního pohybu tady jsou, sám jsi v Myšlenkách několikrát jmenoval jeho hlavní tahouny, takže je tu naděje na návrat k jistým hodnotám, o které původně před těmi čtyřiadvaceti lety šlo. Ale že to nebude bez boje a bez obětí těch hodně odvážných, to je také jasné. Tak aspoň by měli vědět, že mají naši podporu :-)
Myšlenka dne (5) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Podstata toho zpraseného „přechodu“ od socialismu ke kapitalismu je vystižená dobře, jen bych to neredukoval na pouhou přeměnu stranických sítí a bezpečnostních složek na mafiánské struktury. Tu příležitost k rychlému zbohatnutí zavětřili i mnozí jiní, kteří k tomu měli už vytvořené předpoklady – různí veksláci (např. František Mrázek), podnikavci ze zóny šedé ekonomiky, kterou socialistický nedostatkový trh bohatě generoval, a také lidé jako Viktor Kožený, kteří znali fungování kapitalismu z vlastní zkušenosti ze zahraničí a věděli, jaká snadná kořist se jim tu naskýtá a hlavně znali know-how, jak na to. A teprve to myslím byla ta správá směska, která dala základ tomu, čemu se dnes už nestačíme ani divit.
A také si nemyslím, že zaklínači trhu bez přívlastků, tj. Klaus a celá jeho kamarila z počátku devadesátých let, jen podcenili nedostatečné právní prostředí pro transformaci. Vše naopak nasvědčuje tomu, že šlo o předem připravený a promyšlený scénář, kdy třeba tunelování bank prostřednictvím úvěrů na nereálné projekty a vyvádění peněz do soukromých či stranických kapes bylo naprosto beztrestné a dělo se z těch nejvyšších pozic bankovního managementu za předem domluvené provize pro členy představenstev (hovořilo se cca o 10% z každého takového nekrytého úvěru). Bez posvěcení či bohorovného přihlížení ze státní sféry by to v takové míře nebylo možné. A když banky díky tomu kolabovaly, zaplatil jejich ozdravení stamiliardami stát – z čích asi kapes? Všichni ti gauneři jistě předem dobře věděli, že na ně bude spravedlnost krátká. Nakonec i zákony byly připravovány a přijímány účelově tak, aby obrovské krádeže byly legální a nepostižitelné – např. kauza lehkých topných olejů. Klausova nehorázná amnestie udělala jen symbolickou tečku za jeho érou – skončil ve stejném stylu, jako začal. Na počátku přizval gaunery všeho druhu k lukulským hodům a na konci dal všem arcilotrům generální pardon a ještě se nám při tom vysmál.
Takže například dnešní a na dlouhá léta dopředu dobře "posichrované" „legální“ přelévání desítek miliard z kapes všech občanů do kapes úzké skupinky slunečních baronů (kdopak asi je za těmi anonymními akciemi?) je jen trošku jiná obdoba téhož, co už se do systému zažralo hned v jeho počátcích. Nepochybně už existuje i nějaké kvalitní know-how, jak správně zašantročit vracený církevní majetek, kdyby si někdo chtěl jen tak popřemýšlet, co je třeba na řadě teď, když nevyšla ta slavná Kalouskova ekologická velezakázka...
Čas rány nezahojí Publikoval(a): Isquieasuus | Básně » Ostatní
Za ten až příliš prozaický závěr jsem nad tím ST váhal, ale pak jsem si ho trošku odmyslel ;-) Jinak je ta poetika zajímavá, výstižné a osobité příměry, líbí se mi sdělnost a hloubka... :-)
P.S. Čas rány zahojí... ;-)
Myšlenka dne (4) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Mám takový pocit, že už nějak vyšel z módy. Počínaje Klausem se ty demokraticko-prezidentské hodnoty odklonily kamsi úplně jinam...
RACEK Publikoval(a): Amonasr | Básně » Smutné
Já to sem dávám i v tom původním grafickém ztvárnění - asi bych dnes udělal leccos jinak, ale to by pak nebylo to originální retro, nýbrž remake sama sebe, vyprchala by z toho ta tehdejší naivita mládí. :-D I když - jsem to vlastně vůbec ještě já? Po těch letech se mi zdá, že už jsem vlastně někdo jiný. I tak mě ale těší, žes tomu řádkování dal výjimku, díky :-)
Myšlenka dne (4) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Škoda, že jsem nemohl diskutovat o víkendu, tohle téma by se dalo rozvíjet různými směry - ale to by vydalo asi na spoustu dalších Myšlenek dne :-) Ta zhutněná informace, co jsi podal, je krásně přehledná a výstižná a v závěru jsi vlastně to podstatné napsal - když to budu parafrázovat trochu jinak: jen občansky oprášit to masarykovské "Nebát se a nekrást" vůči těm, co se nebojí a kradou ;-) A dík za pozitivní příklady, těch není nikdy dost :-)
Na cestě Publikoval(a): vkl | Miniatura, hříčka » Ze života
Skutečně povedené - smysl života vybroušený do pár přesně zapadajících plošek a hran :-)
Myšlenka dne (4) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Ze života
Korupce je opravdu mor, který celý systém účinně rozežírá. Jestliže se odhaduje, že v korupčních kanálech na všech úrovních u nás „zmizí“ ročně okolo 100 miliard Kč (já to považuji ještě za hodně střízlivý odhad, společně s „legálně“ ukradenými penězi, jako je zákonem posvěcený podvod se slunečními elektrárnami apod., bych se nedivil ani dvojnásobku ), tak je zřejmé, že pokud by se podařilo tomuto rozkrádání ve velkém zabránit, bude dost na všechno, na co dnes peníze tak zoufale chybí – na zdravotnictví, zdravotně postižené, opravu silnic, kulturu, dokonce by se nemusel ani prodlužovat věk odchodu do důchodu a penze by mohly být i důstojnější, než jsou.
Z toho všeho je zřejmé, že peněz je ve skutečnosti dost, jen jsou v nesprávných kapsách. Dodám snad jen, že to ani nemá žádnou ekonomickou logiku, aby při neustále se zrychlujícím růstu produktivity práce, kdy vše se dá vyrobit mnohem levněji, než dřív, nebylo na sociálně potřebné, důchodce, sociální infrastrukturu apod. Jsme krmeni informacemi o tom, jak pracující již nestačí uživit rostoucí počty důchodců apod. - to vše je z hlediska selského ekonomického rozumu nesmysl, ta falešná tvrzení totiž z hlouposti či spíše záměrně nepřihlížejí právě k růstu produktivity práce, což je ekonomicky jedna z nejpodstatnějších veličin. Mimo jiné má obrovský dopad na změnu sociální struktury společnosti, ale to je smostatná kapitola.
Problém je tedy jednak v korupci a jednak v rozdělování - nikdy v minulosti se tak neprohlubovaly rozdíly mezi bohatými a těmi ostatními. Bohatí dokáží vydělat i na krizi, kterou sami způsobili, ale náklady pak platíme všichni – sanace bank a krytí rozpočtových děr je řešeno zvyšováním daní, prodlužováním věku odchodu do penze, zdražováním elektřiny o příspěvek slunečním baronům, atd. Přitom manažerské platy na vysokých postech v bankách a korporacích stále jen rostou do nesmyslně astronomických výšek.. Selský rozum říká, že tohle nemá perspektivu a systémová změna je nevyhnutelná. Psal jsem to už několikrát, ale bez posílení přímé demokracie to podle mě nepůjde, žádná politická strana totiž na skutečné změně zájem nemá.
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
Děkuji, sil není nikdy dost, vždycky by jich mohlo být víc ;-) Takže nápodobně! :-)
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
Prima zamyšlení, z jiného úhlu pohledu, děkuju :-)
Tu větší či menší slepotu některých duší vůči kráse jsem myslel obrazně, básnicky, či jak to nazvat. Bráno do důsledků by jistě šlo krásou nazývat i vysoké bankovní konto, vlastní jachtu s vrtulníkem někde poblíž kasina v Monte Carlu apod. Také pod pokřiveností a zmrzačeností duší vnímám spíš vady charakteru, právě onu sobeckost, zahleděnost do sebe, závistivost, chamtivost a každý může pokračovat dle libosti.
Jinak na duše jako takové odborník nejsem, ani z psychologického, psychiatrického či teologického hlediska, takže této polohy se mé dílko netýká. To by skutečně byla asi docela jiná diskuze. Poeticky bych pak třeba některé takové duše nazval spíš jako zraněné, než zmrzačené či pokřivené, a těm bych se rozhodně nevysmíval, ani nad nimi neohrnoval nos, naopak. A dokonce možná mají zraněné duše vůči kráse větší vnímavost, než ty ostatní. Ale to možná víš líp než já, neb cítím, že se o problematiku možná zajímáš hlouběji... :-)
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
To se příjemně čte, od Tebe pak zvlášť. Děkuji :-)
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
Taky si to myslím, díky za návštěvu ;-)
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
To mě vždycky dobře naladí, když něco vnímáme podobně ;-)
O KRÁSE, DUŠI A PIHÁCH... Publikoval(a): Amonasr | Miniatura, hříčka » Filozofické
Aťane, byl jsem docela zvědavý, kdo s podobným návrhem přijde jako první. A musím říct, že by mi sázka na výsledek tentokrát vyšla... :-)))