Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Chatgpt o Joycovi, Apollinairovi, internetu, Ježíšovi ale ne Mohamedovi Publikoval(a): ewon | Experiment » Sci-fi
přiznám se, že nevím, co je tím myšleno.
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
na český wiki jsem nic nenašel, na anglický Gorgias:
https://en.wikipedia.org/wiki/Solipsism
mimochodem, dřív (tak 10-15 let zpátky) mi přišlo, že na literu byl každej druhej solipsista. :)
A teď mi vlastně přijde, že to tak skutečně je... (jen to myslím trochu jinak, ale to je jiná story).
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
mimochodem k výrokům a pseudovýrokům: alespoň něco, co by mohlo zaujmout literáky. Výroky jsem chápal jako vztahující se k reálnému světu (Země je placatá, země se točí okolo osy...) a pseudovýroky k nějakému světu fiktivnímu. Např. Hra o trůny: Takže např. Daenerys je královna je pseudovýrok pravdivý (modrý) ve vztahu k tomuto fiktivnímu světu. A Daenerys je bruneta je výrok žlutý... Nad fiktivním světem jistě existuje jeho logika. Komplikované ovšem je, jak spojit reálný a fiktivní svět, zda to vůbec jde...
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
Že realita je simulována, je poměrně starý (řekl bych tak minimálně 2000 let) koncept. To že ji Matrix vzal a převedl na scifi a zpopularizoval mezi ty, co ten koncept neznají, je věc druhá.
Samozřejmě mnoha lidem taková představa může přijít zvlštní až takzvaně na hlavu. :-) Nic proti tomu. :-)
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
část 3: Jinak co se týče dvou (a více lidí). Mi přijde nejjednodušší model tento: máme pytlík s kuličkami: výroky. Člověk pak je onou funkcí, která rozhoduje, zda výrok považuje za pravdivý, či nepravdivý. Tudíž rozdíl v názorech dvou lidí je soubor jejich přiřazení barev kuličkám. Předně oni se nemusí shodnout na tom, co jsou kuličky... Za druhé logická konzistence. Umělý příklad: osoba X může tvrdit: 1) všichni lidé jsou si rovni. 2) Černochy ponechme v řetězech. Ta osoba s tím může být naprosto "logicky" smířená, ale mě přijde že tyto dva výroky jsou logicky v rozporu. (Nemluvím tu o morálce). Logické je jen to, pokud někdo tvrdí: 1) všichni lidé si nejsou rovni 2) Černochy ponechme v řetězech. A nebo: 1) všichni lidé si jsou rovni 2) Černoši, potažmo (kdokoli) by neměl být v řetězech.
Otázka mimochodem potom je: může to první říkat někdo jiný než běloch? :-)) (ale to je jen otázka k pousmání)
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
Mimochodem: následující můj komentář už je spíš samostatnou vlastní úvahou. Před časem jsem si položil otázku: a co je vlastně logika. Odpověděl jsem si vlastní matematickou konstrukcí (která nutně nemusí být správně :-)). Teď pro názornost řekněme, že logika, či její základ je pytlík s kuličkami (výroky), které když vytáhneme z pytle jsou buď zelené (pravdivé) nebo (červené) nepravdivé. (Žádný nutný vztah k vnějšímu světu).
A pak jsem to chtěl zkomplikovat: jde vymyslet něco složitějšího? Příklad: vícehodnotová logika. Kulička má víc stavů než dva - tři, čtyři... Ošklivé. :-)
Další možnost: dva pytlíky. Jeden s výroky. Druhý pytlík s něčím, co nazvěme třeba pseudovýroky. Pseudovýroky mohou být modré nebo žluté. Složitý problém: jaký vztah je mezi výroky a pseudovýroky... je třeba definovat nová "logická" pravidla pokud vezmeme výrok "nebo" pseudovýrok.
Otázka tu není, jestli to popisuje vnější svět (i když to samozřejmě taky je zajímavá otázka), ale jestli vůbec ta teorie je správně. Logická...
Psychologicky: časem mi z toho šla hlava kolem.
Můžeme něco vědět s jistotou? Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Ostatní
Tato témata jsou řekl bych, hlavním kamenem mých úvah, byť je neumím nějak konzistentně spojit.
Přijde mi, že určitým propojujícím slovem, které souvisí s pojmem "víme", je pojem "informace".
Další, co mě teď napadá, je rozbor pojmu jistota. Ten čistě "racionální", možná až vědecký je pojem důkaz. A ten druhý význam je emocionální: jistota, nejistota. Oba ty pojmy lze zaměnit pojmem sebedůvěra. Přitom je asi jasné, že to není totéž. Někdo může sebevědomě tvrdit lež. A někdo nesebevědomě říkat pravdu. Jazyk tak trochu mate a já se ne moc přesně vyjadřuju. :-)
trafiky Publikoval(a): ewon | Úvahy » Politické
komentátor už patrně není na literu, ale otázka trvá: koho volit teď? :-)
O myšlení a logice Publikoval(a): Achilleus Naso | Úvahy » Filozofické
teď jsem pochopil, že tam jsou úrovně a že to nějak ubejvá. :-)
Radši mlčet. :-)
O myšlení a logice Publikoval(a): Achilleus Naso | Úvahy » Filozofické
podobných poznámek jsem dřív měl mraky... netuším, co je numinózní transcendence. Ale to asi vůbec nevadí :-)
Zpátky do legín Publikoval(a): ewon | Básně » Humor
mě by zajímalo, jestli si to lidi zpívaj, když znaj jen originál, nebo to berou čistě jako text. :-)
Proč lidé demonstrují? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Tak z jedný strany mi přijde, že boj proti covidu a nenávist k Ukrajině má společnýho jmenovatele v ruský oficiální propagandě. Resp. jakýkoliv téma který může vyvolávat spory tam má živnou půdu. Otázka opravdu může být nakolik to je síla propagandy a nakolik jsou lidé ochotní uvažovat určitým směrem.
Kdybych to měl pojmout obecně: tak uvažuju úplně jinak. :-)
Prostě bych téma Ukrajiny a roušek/ covidu vůbec nespojoval - na druhou stranu ty paralely tam jsou - byť je ignoruju.
Válka na Ukrajině a moje dojmy okolo Publikoval(a): ewon | Úvahy » Politické
je to zajímavej komentář, toho Krondaka jsem aspoň googlil. Ale stejně z toho mám pocit, že to, co píšeš je jako když se ptám, jakej je lék na určitou nemoc a je mi doporučeno, abych vystudoval lékařskou fakultu.
Nicméně mi i tak z toho vychází, že každý podle zkušeností/informací, které zná posuzuje okolí... (je to až taková banalita, no).
Já se ztotožňuju s tou mírovou výzvou, ale s lidma na Václaváku zrovna ne. A to že mírové výzvy podporují naplnu prorusky (dlouhodobě) orientovaní jedinci, je dle mě pokyn z centra (=Moskvy). Není to nějaký krok svobody svědomí.
Erich von Däniken Publikoval(a): umělec2 | Úvahy » Politické
No, i když je šance, že budeš vyzrazovat svoje soukromí, co konkrétně myslíš? Většinu událostí nemůžeme vidět na vlastní oči. Jakej článek, ideálně na internetu - je cenzurovanej?
Erich von Däniken Publikoval(a): umělec2 | Úvahy » Politické
otázka je o čem konkrétně mluvíš. Lze vůbec poznat zásah cenzora?