Georges Bizet: CARMEN – trochu jiná recenze

Georges Bizet: CARMEN – trochu jiná recenze

Anotace: Jak jsme si na českokrumlovské točně spravili chuť.

 

Dirigent a hudební nastudování: Mario De Rose

Režie: Jana Kališová

Scéna a kostýmy: Jana Zbořilová & Agnieszka Pátá

Sbormistr: Martin Veselý

Pohybová spolupráce: Jaroslava Leufenová

 

Carmen: Jana Horáková Levicová

Don José: Lázaro Calderón

Escamilo: Alexandr Beň

Micaëla: Petra Perla Notová

Zuniga: Miloš Horák

Morales: Jiří Brückler

Frasquita: Eva Štruplová

Mercédes: Dagmar Volfová

Dancaïre: Josef Falta

Remendado: Aleš Voráček

Malá Carmen: Anita Krbcová

 

Otáčivé hlediště Český Krumlov, 2. slavnostní premiéra 17.7.2015 ve 21:30

 

Už bych se asi po takové době k psaní své „trochu jiné recenze“ neodhodlal, ale českokrumlovská točna si zaslouží, abych se o to přeci jen pokusil. Je to zkrátka už tak silně zakořeněná tradice v našem vztahu s přítelem, že bych si asi neodpustil, kdybych některé z představení nezaznamenal. Snad bych se ke psaní dostal dřív, ale Carmen jsme v českokrumlovském zámeckém parku viděli v předvečer naší týdenní cesty po Itálii, kde jsme neplánovaně navštívili i Verdiho Nabucca  ve veronské Aréně, takže jsem prostě nestihl všechny dojmy z těch nabitých dnů včas zachytit.

 

Stejně jako při předchozím pobytu v Českém Krumlově jsme se ubytovali v hostelu Kominík a vrátili jsme se do něj opravdu cíleně a rádi. Je sice trošku dál od historického centra, ale za velmi příznivou cenu se v něm dá pohodlně přespat, mladá recepční (nejspíš majitelka) je nesmírně přívětivá a k dispozici je i kvalitní wifi připojení a společná kuchyňka s bezplatnou nabídkou kávy a čajů dokonce v rozmanitém výběru. Minule jsme se ubytovali na poslední chvíli, takže jsme na točnu vyrazili autem objížďkou kolem celého města, ale tentokrát jsme měli času dost, tak jsme se vydali pěšky přímou cestou. A udělali jsme moc dobře, hned kousek od hostelu je krásný celodřevěný krytý most a pod ním splav, kde se to hemží vodáky, které jsme chvíli pozorovali a bavili se tím, kdo se v jakém plavidle při jeho překonávání víc vymáchá. Pak jsme šli asi 10 minut nezajímavou částí sídliště Plešivec, ale hned poté jsme se octli v historické středověké uličce a nestačili jsme se divit, jak je to tam pěkné. A když jsme nakonec po dalších 10 minutách došli k výhledu na historické centrum a zámek ze strany, z jaké jsme je ještě nikdy neviděli, nedalo mi to a indiánským během jsem se vydal zpět na hostel pro foťák, aby mohl přítel všechnu tu nádheru zvěčnit. To by mě vůbec nenapadlo, že po všech těch nesčetných výletech do Českého Krumlova, které jsem už za svůj život podnikl, zde mohu ještě objevit tolik mně dosud neznámých půvabných zákoutí. V italské kavárně jsme si pak dali zmrzlinu a pokračovali procházkou přes centrum nahoru k zámeckému parku.

 

Po nedávném zklamání ze zdejší nudné Zelenkovy inscenace Psa baskervillského  jsme doufali, že si na Carmen spravíme opět chuť se na českokrumlovskou točnu každoročně vracet. V duchu jsem si říkal, že na Carmen se toho snad ani nedá moc zkazit, a vzhledem k tomu, že se na zdejší představení sjíždí z valné části publikum, které jinak asi nepatří k pravidelným ctitelům operního žánru, předpokládal jsem spíš opět nějaké tradiční inscenační a režijní pojetí. Při příchodu nás však trošku zarazilo, že jsme nikde neviděli žádné kulisy a na terase přilehlého zámečku Belarie stály jen dva kusy tělocvičného nářadí – koza a kůň. Osobně nic proti soudobým divadelním postupům nemám, pokud neznásilňují původní autorovu myšlenku díla, což se však bohužel ve snaze některých sebestředných režisérů o vlastní zviditelnění za každou cenu často stává. Byl jsem tedy o to zvědavější, co se z toho nakonec vyklube.

 

Můj předpoklad se ale vyplnil, inscenace byla pojata vcelku klasicky, sice se obešla prakticky bez kulis, což v nádherném zámeckém parku ovšem  nemusí být na závadu, zato ale přetékala bohatými kostýmy a početným komparsem, takže oko mělo stále na čem spočinout.

No a ten kůň s kozou plnily přesně tu funkci, ke které jsou určeny i v běžném životě, protože si na nich utužovala kondici vojenská posádka, která je nedílnou součástí příběhu opery Carmen. Krom toho se protagonisté opery občas vozili ve dvou krásných historických automobilech, bez nichž by se sice jinak děj lehce obešel, ale jako zpestření pro diváky to nebylo špatné. Novátorsky bylo do děje zasazeno jen jakési dětské alter ego Carmen, které mělo zřejmě evokovat její kdysi dívčí nevinnost, což bylo ztvárněno s citem a nijak to vyznění obsahu díla nenarušilo, naopak ho spíš pěkně ozvláštnilo. V podstatě tuto nezpívanou dětskou postavičku inscenátoři využili k jediným skutečně novátorským zásahům do podoby inscenace, kdy se na dívenku začala odkudsi zpoza keřů kutálet spousta jablíček anebo se v dálce při jejích dětských hrách vznášely ve vzduchu jakési světelné objekty. Přítel si na rozdíl ode mne také všiml, že v jedné scéně dokonce vyhrnovali vojáci této malé dívence sukýnku (nebojte se – měla spodničku až po kolena) – zřejmě to mělo znázorňovat bolestný kontrast jejích pocitů ze ztráty nevinnosti. Bohužel i tentokrát byl tištěný program obsahově tak skromný, že se z něj nebylo možné dozvědět nic bližšího o režisérských záměrech. Za 20 Kč to snad ale člověk ani chtít nemůže.

 

Pěvecké i herecké výkony byly všechny na solidní úrovni, režijně také nebylo nic podceněno či zanedbáno, takže děj měl spád, bylo co poslouchat i na co se dívat a celé představení se tak alespoň u nás s přítelem zařadilo k té většině povedených, která jsme zde zatím viděli. Dojem  z nepříliš vydařeného Psa baskervillského tak byl naštěstí poměrně rychle zažehnán.

 

I tentokrát byla samozřejmě návštěva točny okořeněna jevy, které by se v kamenném divadle odehrát nemohly, jako když se třeba nedaleko sedící pán s chutí napil z plastikové láhve přímo uprostřed jedné árie, ale to už ke zdejší atmosféře tak nějak patří a komu by se z podobných prohřešků proti bontonu dělalo snad nevolno, tak pro něj tahle představení přímo pod noční oblohou zkrátka určena nejsou. I mně však vadí bezohlednost některých nevychovaných diváků, kteří si začnou během výstupů nahlas cosi povídat, jako by seděli sami doma u nějaké estrády v televizi. Tentokrát mě však pobavil jeden pán, který takovou dvojici hodně nahlas a bodře okřikl: „Jestli se chcete bavit, tak běžte do hospody!“.  A byl klid.

 

Opět se nám vydařilo i počasí, snad jen těch mušek kdyby lítalo trochu míň. Ale v nádherném prostředí českokrumlovské točny se takové drobnosti ani nepočítají, takže zážitek to byl celkově báječný. Kéž by i „vědecko-památkářská“ fronta, zavile brojící proti tomuto jedinečnému fenoménu, oživujícímu zámeckou zahradu a přitahujícímu k ní celá desetiletí spousty návštěvníků, z nichž mnozí by si do ní nejspíš cestu ani nikdy nenašli, dostala konečně zdravý rozum a přestala mu usilovat o život. Pokud je občas užitečné slevit z některých dogmat a smířit se s kompromisy, které přinášejí mnohem víc kulturního užitku než nějaké hypotetické škody, pak je to myslím právě tento případ.

 

Praha, 30.8.2015

 

 

http://www.otacivehlediste.cz/porad/1900-carmen

 

 

Autor Amonasr, 30.08.2015
Přečteno 592x
Tipy 11
Poslední tipující: GiovaniDaVinci, jitoush, MARKO, Jort, Nikita44, A42, Frr
ikonkaKomentáře (16)
ikonkaKomentujících (6)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

:-) jsem rád, že jsem si přečetl tuto recenzi...jakmile jsem viděl, že je věnována otáčku, tak jsem prostě musel;-) (ČK jest mé rodné město):-)
-nádherně popsané:-)
..jo a taky absolutně nechápu ten jejich negativní postoj (ono slyšet "otáčivé hlediště uprostřed zámecké zahrady" a nebo být tam a vidět pak to představení je obrovskej rozdíl..);-)

-a navíc jsi tam zmínil tu mojí Itálii..:-DD

05.11.2015 17:34:36 | GiovaniDaVinci

líbí

To ses uměl hezky narodit :-) Naprosto s Tebou souhlasím – kdyby se tam mělo něco stavět nově, tak bych tu hysterii odborníků chápal – ale když už něco funguje po celá desetiletí a přináší to mnohonásobně víc (přitom kulturních!) efektů, než že to v jednom, navíc vegetací zakrytém, místě hyzdí zámeckou zahradu, připadá mi ta hysterie dost absurdní. Nechápu, proč nepřemýšlí třeba o nějakém kvalitnějším architektonickém řešení, které by tam líp zapadlo – tomu bych rozuměl. Nakonec třeba Louvre mnohem víc hyzdí odevšad viditelná obludná skleněná pyramida, která je v tom prostředí jako pěst na oko, a svět z toho nešílí ;-))

Jj, Itálie je úžasná. Ale za návštěvu (nejen) kvůli Leonardovi stojí i Amboise ve Francii, kde je nedaleko krásného zámku sídlo Clos Lucé, v němž Leonardo strávil poslední léta svého života a jsou tam k vidění m.j. různé jeho vynálezy, vůbec je to tam hodně prodchnuté jeho osobností :-)

05.11.2015 19:59:45 | Amonasr

líbí

..ta pyramida byla zrovna k vidění ve filmu Šifra mistra Leonarda (nj... praděda byl holt všude)..:-DD
..a děkuji za tip na skvělý výlet, přes Francii jsem když už, tak jen projížděl, nikdy jsem do ní neměl opravdu namířeno (ale to se, myslím po tvé zmínce změní);-)

06.11.2015 11:59:17 | GiovaniDaVinci

líbí

:-D Teda nevím, co na tom filmu kdo vidí – a prý ta knížka není o nic lepší… :-)) Možná by se Leonardo divil, jak se na něm dá přiživovat i dnes… :-D

Já jinak většinu z toho, co kde vidím, brzy zase zapomenu, ale ten Leonardův zámeček mám kupodivu stále v paměti jako živý... Tak si myslím, že se Ti tam bude taky líbit :-D

06.11.2015 14:29:45 | Amonasr

líbí

no, že by to byl film, kterej člověka nechá s otevřenými ústy se rozhodně říct nedá..:-)) ..jo a prej ten scénář je hodně utaženej podle samotný knížky..takže asi opravdu mezi nimi moc rozdíl nebude;-)
-mně se líbí cokoliv, co se týká Lea, hlavně když to můžu vidět na vlastní oči;-)

06.11.2015 18:04:11 | GiovaniDaVinci

líbí

:-D

06.11.2015 21:08:28 | Amonasr

líbí

....vidíš to,moje dcera se teď zrovna vrátila z výletu do Českého Krumlova,
dámská jízda+jeden mladík/úsměv/,a shlédli činohru....Sluhu dvou pánů.
Byla nadšená,všichni byli nadšení....pro změnu program vůbec nezakoupila,
takže na můj dotaz,jací herci tam hráli jen pokrčila rameny/smích/,
jo mládí netrpělivé a klokotavé.....ale celkově si Krumlova užili.
Vidíš to,a já tam nikdy nebyla.....člověk si hned uvědomí,kolik zajímavých
a krásných míst v té naši republičce máme.......Ji./úsměv/

31.08.2015 21:45:51 | jitoush

líbí

Tak to mám radost, že potvrzuješ mé nadšení pro točnu :-) A rozhodně si tam někdy taky zajeď, Český Krumlov i sám o sobě je opravdu perla a stojí to za to! :-)

01.09.2015 10:51:26 | Amonasr

líbí

...chtěla bych tam být...krásná atmosféra...
A díky za tip na bydlení. :)

31.08.2015 21:30:45 | MARKO

líbí

Děkuju :-)

To bydlení není žádný luxus, ale je tam útulně a čisto, vlastní sociální zařízení má každý pokoj a je to protkáno takovou milou, až domácí atmosférou. I se dá před hostelem zaparkovat, i když doporučuju raději zacouvat, protože silnice je ráno frekventovaná a poblíž nepřehledná zatáčka, takže couvat do ní by mohl být trochu risk ;-)

01.09.2015 10:49:34 | Amonasr

líbí

Děkuji...nejraději bych vyrazila hned.

02.09.2015 20:14:46 | MARKO

líbí

:-)

04.09.2015 16:36:27 | Amonasr

líbí

Když vidím recenzi opery, kdopak jiný ji může napsat. :-)
Osvěžující počtení.

30.08.2015 17:00:16 | A42

líbí

Díky - to mě potěšilo :-)

30.08.2015 17:05:17 | Amonasr

líbí

to musela být milá nocturnálie..musím do Krumlova zas zajet..po Tvých recenzích mám nyní chuť konečně navštívit proslulé atraktivní divadlo-před četbou Tvých líčení jsem nenašel odvahu a obával se plytkých inscenací..Pepo, zkrátka seš nakažlivej jiskrnej divoch - podmanitel skeptickejch čumáků ST :-))) :-D

30.08.2015 16:59:39 | Frr

líbí

Ony ty inscenace jsou většinou takové, aby zaujaly a pobavily i nepříliš poučené diváky, to k tomu asi patří - ale třeba poslední Heřmanova Rusalka prý snese i vyšší nároky. Tak to určitě někdy zkus, snad mě pak neprokleješ ;-))

30.08.2015 17:04:58 | Amonasr

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel