Anotace: Spílání nad stavem naší doby a našich zastupitelů trošku jinak. Především vůči sobě samým a proto snad nejde o úvahu k pivu, ale poslouží jako malý recept ke změně.
Souhlas. Jen malá drobnost, kde budu oponovat, viz: "Avšak to nemění nic na tom, že občas je nutná ona opotřebovaná a nudná morální kritika a pohoršování nad úpadkovostí. Avšak když už se k ní „snížíme“, tak se nesmíme ohlížet vzad – na doby minulé; a nahoru – na těch pár viníků."
Sohlasím s tím, že nejdůležitější je pozitivní program, pohled dopředu. Ale pohled vzad je důležitý pro poučení z chyb. Další důležitou věcí je - viníci zasluhují trest. Nejenom že je to spravedlivé pro ty, kteří se neprovinili, ale je to také výstraha pro potencionální vyníky, které láká bezbřehá beztrestnost, jak je v ČR zvykem.
To nemění nic na tom, že si vás šoupnu mezi "Oblíbené autory". Zdravím.
17.06.2011 14:49:00 | Aťan
Ano, mohlo by to klidně být, ale estetika je tam vložena pro nepatrný význam, že za krásné je skutečně považován blyštivý luxus a nadbytek // a to především v tom významu, že se najdou jednotlivci, kteří to považují za subjektivně krásné, i když k tomu nemají přístup. Skrze reklamu a masmediální kulturu se to ustanovuje jako estetická norma, ke které by mělo být směřováno. A v ten moment, kdy je něco "krásného", tak si to samozřejmě začnou dovolovat ty elity, které mohou - z prostého důvodu, aby se vymezily vůči "těm pod nimi". Jedná se o komunikaci (princip diferenciace v Bourdieuho slovníku) - bohatí si dopřávají to, co většina společnosti považuje za krásné a po čem prahne. Trošku radikálně lze říci, že kdyby převládala estetika vzdělanosti a skromnosti, tak by elity, jen proto aby manifestovaly svou výjimečnost, tyto hodnoty přijali. :)
Děkuji za komentáře!
09.03.2011 15:33:00 | Jastřabík
citát Beneše na závěr, krásné shrnutí ... úvaha slovy i stylem, které bych zřejmě nikdy nepoužila a v tom je to krásné ... různé způsoby, stejný význam, podobná cesta ... k sobě :-)
08.03.2011 00:26:00 | Helena Lovecká