Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Tvůj text jsem si velmi ráda přečetla, je čtivý a dobře podaný. Myslím, že se k němu časem ještě vrátím, tedy ukládám, a moc za něj děkuji :-)
17.03.2019 10:06:47 | Helen Zaurakreagovat
Zpátky do legín Publikoval(a): ewon | Básně » Humor
Pobavilo :-D
12.03.2019 14:16:17 | Jasmin de Parisreagovat
krátce o propagandě Publikoval(a): ewon | Úvahy » Politické
Tohle téma je na velikou debatu. Myslím, že se docela dotýkáš pravdy ve druhém odstavci. Jenže dneska je všechno mnohem komplikovanější než v 70tých letech. Já si třeba občas pokládám otázku je Rusko nepřítelem USA a nebo spolu Putin s Trumpem hrajou nějakou hru, u který my obyčejní neznáme pravidla a ani důvod? Třeba se snaží jen odvrátit pozornost od jiných problémů. Teorií, spekulací, či konspirací mohou být stovky, tisíce.Propaganda se dá taky dělat tím, jak ti naservírují informace o různých událostech. To máš jako takový ty obrázky na facebooku. Vidíš koňskou hlavu, ale pak si přečteš, že můžeš vidět i žábu. Tak se znovu podíváš a opravdu, ta hlava je ve skutečnosti "i" žába.
Vyjadřuju se dost neobratně, za co se omlouvám, ale doufám, že i tak aspoň trochu chápeš, kam tim mířím.
Plánování Publikoval(a): ewon | Satira, epigram » Ze života
To přichází s dobou, postmoderní hesla tvrdí, že dnes..."NIC NENÍ NEMOŽNÉ!" :-)) Jen slovo "plánování" je v nemilosti, newspeak fráze říká, že se projektují vize, tvoří budoucnost, či motivuje pomocí snů...
Fenomén kruhů v obilí aneb mystifikující dokument na ČT2 šířený přes internet Publikoval(a): ewon | Úvahy » Kultura
Hm, no, já taky doufám, že jsou hodní, a pokud ne, ta nás třeba zotročí a život půjde dál.My lidé se ale přeci nemusíme bát zlých mimozemšťanů, bál bych se spíše nás lidí.
30.05.2018 21:13:43 | Jeněcovevzduchukrásnéhoreagovat
politická analýza Publikoval(a): ewon | Ostatní próza » Humor
Myslím, že je to zase chyba v překladu. On chtěl vyjádřit "buď se vzdáte, nebo vás zabijeme". :-))
Komentáře komentářů Publikoval(a): ewon | Ostatní » Kultura
Zajímavé zamyšlení nad "uměleckostí" díla p. Formana a jeho kritikou. Dle mého, komentář p. Jocha je blábol a snaha o zpolitizování. :-) Co mi víme o tom, co si o svých filmech myslel p. Forman sám? Jeho filmy jsou populární a komerčně úspěšné, ale proč by měl být každý režisér "ideově či filozoficky" něco víc než jen filmový "zpracovatel" námětu scénářů? Autoři knižních předloh jsou ti "umělci" a dávají do svých děl myšlenky, postoje, idee, prostě "umělecký" obsah. A filmy stejně nikdy nejsou lepší než knihy.
Komentáře komentářů Publikoval(a): ewon | Ostatní » Kultura
Ten Jochův článek je trapný, takové kádrování.
24.04.2018 12:13:29 | tall&curlyreagovat
Komentáře komentářů Publikoval(a): ewon | Ostatní » Kultura
Dovoluji si upozornit, že pan Jan Werich se na "Západě" tvůrčím způsobem neuchytil. Stačí přečíst jeho výpověď a knížečku "Lincoln 1933".
Pokud se týče pana Miloše Formana, tak mu vysekli poklonu ti slavní, se kterými tvořil. Ani na CNN, ABCNEWS adt. se nikdo z nich nezmiňoval o velikosti pana Jocha.
23.04.2018 22:13:45 | reagovat
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
1, Určitý řád - kdyby řád nebyl, tak by přeci nic neexistovalo. Ale právě protože měla evoluce spoustu času a mohla se řídit pouze přírodními zákony, zařídila se tak, aby vše fungovalo.
Příklad - evoluce oka: náhodnou mutací získal malý organismus světlocitlivost. Nemohl vidět, ale mohl cítit, zdali je ve stínu či na světle. Díky tomu mohl organismus snadno utéct predátorům.
Potomci takového organismu mohli mít více takových světlocitlivých buněk, které dohromady mohli tvořit primitivní oko. Moc toho nevidělo, ale nabídlo lepší rozlišení stínů. Pár miliard let navíc a máme tu člověka, který takových buňěm má mnoho a vidí perfektně. A k tomu oku má i orgán, který mu umožňuje analyzovat co vlastně vidí - mozek. Člověk si prostě musí umět představit ty malé mezikrůčky. A proti existenci Boha tyto úvahy vůbec nejdou! Evoluci klidně do chodu mohl (nemusel) dát Bůh! Naopak by to od něj bylo mnohem chytejší, než vlastnoručně všechny organismy vytvářet. A taky zábavnější! Kdo by nechtěl pozorovat, co se mu na planetce Zemi začne hemžit?
2, Krásu - jasně, že nám přijde krásné prostředí, ve kterém jsme se narodili a vidíme ho denně kolem sebe.
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
"Můžeme zkoumat jen to, s čím můžeme experimentovat."
- toto rozhodně není pravda. Matematikové mnohokrát přišli s odvětvím, které se o hodně později ukázalo jako velmi užitečné v přírodních vědách. Lze tady objevovat jakási univerzální pravidla, podle kterých se chová náš vesmír. Zároveň jsou to pravidla, která dost možná fungují ve všech vesmírech, protože matematika nemá základ v našem vesmíru. Viz velmi známý článek: "The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences"
Já trvdím, že každý reprezentovatelný vesmír existuje, protože existovat může. Uvažujeme o tom, zdali šachové hry někdo stvořil? Pokud vemu v potaz jednu z šachových her (je jedno kterou), není možné tvrdit, že ji stvořili dva hráči, kteří ji hráli. Hráči si pouze vybrali tahy tak, že si zvolili diskutovanou hru, ale hra existovala už dávno před nimi. Pokud má malý počet tahů, je možné že ji hrálo i spoustu jiných hráčů před nimi. Můžeme kdykoliv pozorovat figurky, jak prožívají onu hru. Ale i když figurky sklidíme zpět do krabice, hra existuje a figurky také.
Pozn.: to že šachová hra je deterministická a vesmír není, je jedno. Jednoduše přidejte do šachových pravidel nějaká nedeterministická. Množinu všech her to však nezmění (pokud nezměníme pravidla příliš drasticky).
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
No, lidský mozek asi nějakou víru potřebuje. Nejedná se jen o víru v "nadpřirozeno", celá naše společnost a řád stojí na víře. Víra v určitou formu vztahů, v peníze a další "sekulární" věci... víra udržuje určitý řád společnosti. Dekonstrukce víry v to, či ono... nikdo není dost velký, aby tomu rozuměl. Lidé chtějí věřit, že to, co dělají, má smysl a hodnotu. Když si řekneš, že smysl a hodnotu nemá nic, pak obyčejně začneš tápat a ostatní tě nechápou, protože pro ně to či ono hodnotu má.
Já například pochybuji o hodnotě práce, vztaholásky a takových těch šaškáren jako je vlastenectví a o dalších věcech, které lídé berou za samozřejmé... přitom je to všechno odvozeno z náboženství.:D
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Velmi zajímavé. Problém je v tom, že můžeme takto diskutovat prakticky nekonečně dlouho, neboť všechny tyto věci jsou velice pravděpodobně nevysvětlitelné :-) Asi jsme se jako lidstvo za posledních několik set let o kus posunuli kupředu, nicméně v poodhalení roušky tajemství našeho vzniku a smyslu života jsme se nepohnuli ani o kousek. Všechno jsou to hypotézy, jak by to mohlo být. Domnívám se, že věda nedokáže odhalit to, co souvisí s tajemstvím smyslu našeho života.
Teolog by řekl, že určitou odpovědí může být již to, že se takto tážeme. Proč pátráme po tom, jak jsme vznikli a jaký je smysl našeho života. Proč hledáme, jestli je tady nějaký Bůh nebo vše vzniklo náhodou? Teolog by odvětil, že proto, že tyto otázky jsou do nás již nějak vloženy. Každý se někdy ptá, proč je tady a jaký to má smysl. Každý už alespoň někdy v koutku mysli pomyslel na Boha.
Když se rozhlédnu kolem sebe, vidím, že vše (od lidského těla až po přírodu a vesmír) má:
1, Určitý řád - a je to řád fungující neuvěřitelným způsobem. Mohl tento řád vzniknout náhodnou změtí atomů, molekul? Nebo je zapotřebí, aby za ním stála myslící bytost nekonečně přesahující naše představy?
2, Krásu - ano, když se dívám na věci kolem sebe, vidím, že jsou krásné, od řek, pohoří, přes rostliny až po zvířata a lidi. Pakliže by vše vzniklo náhodou, proč by to mělo být krásné a lahodící oku? Bylo by to, nevím - třeba neutrální...Ale když je člověk venku a slyší zpěv ptáků nebo šumění větru nebo padání kapek - to je prostě nádhera. A vznikla ta krása náhodou nebo je za tím něco víc? :-)
Bůh jako fenomén Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Velmi zajímavé. Také nad tím stále přemýšlím a hledám vysvětlení.
15.12.2017 14:33:56 | Šípková Růženkareagovat