Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Popírám Publikoval(a): Móny | Básně » Filozofické
To žije! Sugestivně zachycený životní pocit, tak příznačný pro dnešek :-)
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Tohle už ponechám bez komentáře - každý ať si udělá obrázek sám, bude-li chtít ;-)
NAŠTĚSTÍ Publikoval(a): Amonasr | Básně » Ostatní
Ach bože, kolik nás tu takových je :-)) A kolik je těch, kteří Liter ještě možná ani neobjevili - před 3 lety jsem o něm třeba taky neměl ani tušení - byl to jeden z nejkrásnějších objevů v mém životě, když se na to podívám zpětně. A tentokrát dokonce ani nepřeháním :-D Díky za návštěvu :-)
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Nejsi divná - souhlasím s Tebou a je dobře, že jsi to napsala :-D I kritik potřebuje zastánce - má ho z převážné části i ve mně, i když to tak třeba na první pohled občas nevypadá. Chtěl jsem vyvolat polemiku a pokud tu budou přistávat takovéto komentáře, budu si vrnět blahem, i když mě třeba kopnou nenápadně (nebo i nápadně) do kotníku :-D Díky, Rag ;-))
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Zřejmě se také díváme odlišně na společenství autorů, které Liter představuje. Jeho smyslem podle mě není být přípravkou na získání Nobelovy ceny za literaturu či aspoň ne příliš ceněné Magnesie Litery, ale být svobodným prostorem pro vzájemné obohacování se těch, které psaní baví. Každý se asi chceme nějak zlepšovat, každý ale máme také své limity. V šachových kroužcích nejspíš nebude velmistr shazovat přezíravě ty, kteří hrají o několik tříd nižší soutěže, ale bude jim spíš fandit a mít radost, že vůbec šachy hrají. Podobně vlastně i to mé zamýšlení začalo – umění je podle mne vzájemná kombinace řemesla a onoho ducha, které do díla autor vloží. I to nejzručnější veršování, pokud je bezduché, podle mne není dobré umění. A není ani dobré umění to, do nějž je sice vložen krásný duch, ale je řemeslně zpackané. Přesto mám raději to druhé, protože mě víc zajímá to, čím mě může myšlení či vnímání autora obohatit. Proto nikdy nebudu mluvit přezíravě o těch, kterým veršování moc nejde, ale přitom sdělují ostatním něco, co je svým obsahem, i když třeba ne formou, nějak pozoruhodné. Není proto ani nutné všechny pozitivní ohlasy vnímat hned jako pochlebničení, i když třeba forma kulhá. I toho pochlebování je tu samozřejmě dost, ale to bychom asi nikdy tuhle diskuzi neskončili. Sám z nekriticky pochvalných ohlasů u mě často moc nadšený nejsem, ale to už by byla zase další kapitola :-D
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Ahoj vrbáku, děkuji za věcný příspěvek a neberu ho nijak osobně.
Pokud jde o Tvůj dotaz, kde tall&curly podle mého názoru „nálepkuje etc.“, tak ta má replika se týká (a je to z ní snad i zřejmé) pouze jejího prvního komentáře zde, není to žádné zobecnění, proto není třeba používat množné číslo „komentáře“. Jak jinak mám označit její tvrzení, že mám strach z kritiky a že poslední tři věty považuje za naprostou ubohost? Vidíš snad ty sám v jejím komentáři nějaké věcné argumenty nebo aspoň zdůvodnění pro tato tvrzení?
Tam, kde odpovídám Tomovi Dvořákovi jako „on“, mám na mysli sám sebe, nikoliv tall&curly. Při pozornějším čtení je to myslím také zcela zřejmé. Jako „on“ mě označil Tom, asi si v tu chvíli nevzpomněl na to, jaký mám nick případně skutečné jméno, které zná stejně jako Ty :-) Chtěl jsem tím jen naznačit, že označení kohokoliv v diskuzi jako „on“ mi nepřipadá zrovna nejzdvořilejší, i když přímo jako urážku to od Toma nevnímám. S tall&curly to tedy nemá skutečně nic společného – je třeba přečíst si před tím ten Tomův komentář.
Pokud jde konkrétně o Tvé komentování či komentování tall&curly, je samozřejmě na každém, jaká díla se mu líbí nebo nelíbí a že oba máte hodně vysoké nároky, na tom se asi shodneme, nic proti tomu. Pokud je kritika konkrétní a věcná, také nic proti tomu. Jsem možná spíš přecitlivělý ani ne tak na kritické komentáře, jako spíš na ty pochvalné, které jedním dechem jedno dílo či jednoho autora pochválí a současně neopomenou zároveň shodit všechny ostatní, i když třeba jen nepřímo. Také bych ale nechtěl, abychom z toho dělali osobní záležitost, myslím to obecně na jakoukoliv kritiku kohokoliv. Naprosto obecně je psaný i můj text a trošku mě překvapilo, jak silně to vzala tall&curly osobně. Sám za sebe musím přitom uznat, že u ní vidím výrazný pozitivní posun v dikci komentování oproti tomu, kdy jsme spolu měli časté neshody, když ještě byla Bylinnou směsí a před tím Černým motýlem tmy. A byť ne se vším, co kdy tvrdí, souhlasím, tak s řadou věcí naopak ano. Nemám zkrátka jen rád, když se někdo nad někoho povyšuje, ale to si nesu celým svým životem a jiný už nebudu. I o tom však lze vést věcnou diskuzi – nikoliv ublíženou, ale skutečně věcnou, tj. obecně o tom, jak by měla správná kritika vypadat, aniž bychom z toho museli dělat osobní pěstní souboj. pokračování následuje...
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Díky za podnětný komentář (i komentáře můžou být krásné, nejen díla samotná), milá Neznámá. (Ani jsem netušil, že i nepřihlášení můžou vkládat komentáře – to je fajn.) To Tvé sebezamyšlení mi samozřejmě dělá největší radost, o nic jiného mi ani nešlo. Vím, že žádnou objevnou dimenzi ten můj text nemá, ovšem je nutné stále jen něco nového objevovat? Není někdy možná i důležitější občas oprašovat svá vnitřní zákoutí a svým způsobem „znovuobjevovat“ něco, co už v nás mnohdy k naší škodě kolikrát zapadalo prachem? Vliv vládnoucí kultury a potýkání se s ním, otloukání iluzí o mantinely kritiky, myšlenka o (ne)šklebení se po roce od napsání jako (možné) kritérium uměleckosti díla – to vše je jsi moc hezky vyjádřila, k tomu ani netřeba nic dodávat, jen se u toho zastavit a zamyslet ;-) Souhlasím i s tím, že kritika je potřebná a i ta ne vždy dobře míněná může každého autora posunout, třeba jen tím, že se stane odolnější vůči nepřejícníkům, závistivcům apod. I to je samozřejmě důležité, naučit se s tím žít, nebýt jen skleníkovou květinkou. Ale nejen to – hlavně je dobré se zamyslet nad obsahem každé kritiky (pokud ho tedy má), když už odezní předinfarktový stav, a zkusit si z toho něco pro sebe vzít. A když nevzít, tak si ale umět zdůvodnit proč. Každý jdeme svou vlastní jedinečnou cestou a zdaleka ne každá rada (i dobře míněná) je vhodná pro každého. Ovšem i sám kritik by měl dokázat unést, že je také kritizovatelný a občas se nad sebou umět i zamyslet – zda opravdu kritizuje anebo jen přezíravě a samolibě nálepkuje a vyvyšuje se nad všechny kolem. Nic nezdobí kritika víc než vlastní pokora – taková kritika také jedině proniká tam, kam by měla :-D No vidíš, nakonec jsi mě přiměla k ještě většímu mudrování – moc děkuju za návštěvu i za Tvé otazníky ve vzduchu :-)*
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Ale, ale - to zní jako replika z dětského pískoviště, promiň ;-) Co tak odložit emoce a zkusit to ještě jednou, tentokrát opravdu věcně? Vím, že když chceš, tak to umíš ;-) Tvůj oponentní názor si přečtu rád, i když s ním nejspíš nebudu ve všem souhlasit, a jistě i čtenáři – vždyť se podívej, jaké zajímavé komentáře se tu už sešly. Nejsem z těch, kteří si tu chodí jen pro potlesk, nevím, proč mě z toho tak sveřepě stále podezíráš – vždyť právě proto píšu někdy tak provokativně, kolikrát bych se s chutí se sebou pohádal i sám :-D
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Myslím, Helen, že jsi pojmenovala klíč, bez nějž se žádné umění ani odemknout nedá. A nejen umění... :-) Děkuji :-)
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
:-D Možná je spousta jiných milovníků "kýčů", kteří o tom ale nevědí a proto jim to ani štěstí nepřináší... Bůhví, jak to s těmi kýči dnes vlastně doopravdy je... ;-))
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
Obracíš se sice na tall&curly, ale snad i „on“ si k tomu může něco říct ;-) Jednak jsem rád za Tvou věcnou diskuzi a na tom, co píšeš, jistě něco je, i když tohle by mohlo být klidně předmětem několikadenní vědecké konference a stejně by z toho žádné společné závěry nevzešly :-) Mně jde ale o trošku něco jiného. Na Literu jsou vesměs nadšenci, kteří se uměním neživí a píší hlavně sobě a druhým pro radost. A to je podle mě něco úžasného a skutečně pozoruhodného. Drtivá většina lidí tu píše od srdce, možná někdy i silně bušícího, ovšem autenticky, a dělí se o svou radost z psaní s ostatními. A byť se tu najdou i velmi kvalitní texty, má smysl číst i ty méně umělé, ve kterých je obsažena právě ona krása ducha, která může každého vnímavého čtenáře nějak obohatit. A vyslovovat se s despektem a opovržlivě, ať už přímo či nepřímo, o dílech kohokoliv, kdo zde píše, a je jedno, zda více či méně uměle, je dle mého názoru přinejmenším hloupé. Nic víc, nic míň. Pokud jde o pokleslé komerční nebo všelijak dotované „umění“, kterého je veřejný prostor plný a je zdrojem rýžování peněz, tam mi ani případný opovržlivý kritický tón, pokud by se vůbec objevil, nevadí. Tady ovšem ano, to je celé ;-)
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
:-D Nálepkování, osočování, věcné argumenty však veškeré žádné – v názornější ukázku záštiplné kritiky přímo u textu jsem snad doufat ani nemohl ;-) Ani nevím, jestli se hodí, abych Ti za ni poděkoval, protože by to mohlo vypadat, že jsme byli domluveni a já si Tvé vystoupení tady snad objednal :-)) Nicméně už jsem to vysvětlil, tak děkuju ;-)
UMĚNÍ – dokonalost či krása? Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Kultura
:-D No samo ;-))