Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
O nevěře Publikoval(a): kozorožka | Úvahy » Ze života
Ano. Jen si nemyslím, že by to bylo někdy lepší. Stále stejná hra v různých kostýmech. Je to hra ega. Ale to je jejich věc, ať si to užijí. Však oni šťastní nejsou, podle mého. Každý si musíme sám projít trnitým bludištěm světa do ráje srdce. A někdo to do smrti nedá. Jeho věc. Pochybuji, že někdo ve skutečnosti touží po něčem jiném, než po štěstí - a to je vždy ve vztazích, v laskavosti, v lásce. A ta se se hrou ega přeci vylučuje :-). Chudáci.
O nevěře Publikoval(a): kozorožka | Úvahy » Ze života
Nevím, k čemu by mě v životě pomohla statistika. :-) Jen si říct, že nějaký jev je nebo není častý. Hm. Statistika nepoví nic o příčinách. Souvislostech. Ano, rozvádí se hodně manželství, ale co to říká? Byli dřív lidé šťastnější? Nebo se jen z existenčních důvodů nemohli rozvést? Statistika vypovídá o štěstí, že v chudých zemích jsou lidé šťastnější. Takže se máme moc dobře. Fajn, ale co s tím? Asi být skromnější. :-)
O nevěře Publikoval(a): kozorožka | Úvahy » Ze života
Ano. Je tam také logický strach se změn a jejich důsledků. A také, přiznejme si, je to pohodlné. Nemuset se vzdávat společného majetku. Taky trochu někdy obětujeme duši tělu. Ona ta duše musí někde bydlet :-).
Mám pocit, že ve středním věku je toto téma drtivé většiny lidí, jen se o tom nemluví. Je to intimní, zraňující. A vlastně neřešitelné. Podle mého oblíbeného Junga duše potřebuje vnitřní konflikt, aby si uvědomila sama sebe a mohla uzrát. Ten výklad se mi líbí - dává utrpení smysl. Ono to řešitelné samozřejmě je, ale tím řešením si dost možná, skoro určitě, vyrobíme další problémy. :-)
(laskavý tyran dobra) Publikoval(a): Lighter | Aforismus, citát, říkanka » Historické
Každý má svou cestu. Jejich problém je jejich problém. A ten náš zase náš. To je ten jediný, který můžeme řešit. A pokud žádný nemáme, on se brzy ukáže. Třeba skrze problémy druhých - které mají s námi. :-)
O nevěře Publikoval(a): kozorožka | Úvahy » Ze života
Ano. Jak už jsem někde psala, Čapek řekl, že každá generalizace je vulgarizace. Je to tak. Ale bez zobecnění se neobejdeme. Jen musíme mít na paměti, že každý člověk a každý příběh je jedinečný. Pro mě bylo zjištěním posledních let náhled na věc i z mužské strany. Vlastně proto jsem to asi napsala - aby si čtenář uvědomil, že se lze na věc dívat z různých úhlů pohledu. A nesoudit předčasně. :-)
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Díky, boubelko .-)
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Ano. Vnímá to úplně stejně. Ovšem trvá to nějaký čas a mnoho šrámů n duši, než to člověk pochopí. A přijme to. To jsou dva kroky. To pochopení bolí - když zjistíš, že tu větev sis pod sebou podřízl sám :-). A pak přijmeš, že to tak muselo být. Pak máš šanci na klid v duši. Tak to vidím já.
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
To je svůdná představa. Rozumím jí a znám ji. Ale je to podle mého útěk před životem. Ale jistě je dobré na čas se stáhnout, když má na to člověk prostor, tak nějak se zklidnit a udělat v duši pořádek. Ale pak se vrátit do vřavy života. I když zase něco schytáš. Proto jsme sem přišli, mám já za to. Hrát tu hru zvanou život. Mně pomáhá brát život jako hru. Jung píše v Červené knize, kterou teď čtu něco v tom smyslu, že modlitba a smích je totéž. Brát život lehce, jak jen to jde. Osud si z nás tropí žerty. Můžeš se smát s ním. Není zlý, jen má rád legraci - padni komu padni. Ale občas zlý opravdu je, ale zatím nejsme ve válce..., tak to není skutečně zlé.
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
V tom to pojetí je pravdou Bůh, jen jinak pojmenovaný. Tak se to jeví mě. :-)
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Tobě také:-) Ještě jedna myšlenka. Slovo pravda je ošemetná věc. Nic proti němu, ale vyvolává dojem obecné platnosti. V matematice jistě, ale v životě? Každý má svou. Řeč je nástrojem nedorozumění. A proto je tak zajímavá.
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Vysvětlím. Vyskočila ti věta. Je jedno, kdy jsi ji zaznamenala. Nějak tě oslovila. Teď se ti to propojilo. Mně to připomnělo, co se děje v životě mně: mám řadu vzpomínek, často na konkrétní lidi, kteří něco řekli, co mi uvízlo v paměti. Tehdy jsem nevěděla proč. Duše řekla: zajímavé! a nic víc. Nejvíc mi utkvěla myšlenka - zkušenost je nepřenosná. Příklad: Když jsem slyšela, že se značné procento amerických manažerů zabije, když je vyhodí z práce, nechápala jsem to. A pak se mi to stalo. Až pak jsem zjistila, jak moc jsem byla na té práci závislá. Až tou zkušeností. Zkušenost z manželské krize byla mnohem drsnější. A já si MYSLELA, ŽE bych v takovém případě reagovala tak a tak. A život mě smetl do prachu. A jako fénix jsem vstala z popela. Také se říká: myslet znamená hovno vědět. Je to tak.
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Ano. V člověku se uloží nějaká silná myšlenka, co kdy zaslechl, a pak vystupuje. Mně se stále vrací tato: Zkušenost je nepřenosná. A je to tak. Jinak bychom si někde přečetli v mládí jak žít, a pak by to už byla jen jízda podle mapy - nuda. Každý si musí nabít hubu sám. :-)))
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Jestli to není tajné, můžeš mi Constantine prozradit, jak to děláš? :-)
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Ano to je dobrý nápad. Ale kdo to dokáže. Buddhisté to trénují roky. A je to vůbec v našem světě reálné? A mysl, rozum je jistě špatný pán, ale jako sluhu ho zajisté potřebujeme. Sám o sobě není zlem. Pokud ano, je člověk vlastně omyl přírody. Ale i vyšší zvířata, minimálně primáti. Rozum je svoboda rozhodovat se. Nechtěla bych být mravenec plně determinovaný pudy. A v klášterech může žít jen omezený počet osob :-). Ostatní "musí do světa".
Bolest duše Publikoval(a): kozorožka | Básně » Filozofické
Čekala jsem, že něco takového napíšeš :-). Pokud je Bůh nějaký vyšší princip v nás, tak se nejedná o protiklady. Tak jako tak je bůh tajemství - pro věřící i nevěřící na jiný způsob. Ta zmínka o hořící lodi - dívala jsem se kdysi na dokument, v němž vzplála americká letadlová loď. Z komentáře přeživšího mi uvízlo v hlavě: na hořící lodi nejsou žádní nevěřící. Samozřejmě ateista bude mít výklad o stresu a já nevím čem. Ale stejně, k čemu se obracíme když je nám opravdu zle? Moudrá květeno, jak říká potápějící se Werich? To je přece blbost. Mami? Když jsme dávno dospělí. Není to žádný důkaz existence boží - bůh je nedokazatelný v pozitivním ani negativním smyslu. K čemu se můžeme ještě obrátit? K sobě. Ke svým hlubším vrstvám, ke své duši. K tomu, kdo mlčí a poslouchá, když něco pořád v duši říkáme. Podle Junga je toto nevědomí, hluboké tajemné vrstvy duše, které nás propojují s druhými a snad i se životem jako celkem - stačí se podívat do očí zvířete - je tam duše. Jak si můžeme rozumět s kočkou? Na úrovni toho, co je nám společné, kdesi hluboko v podpalubí - příroda v nás. Toto nejhlubší, společné, co když procítíme nám umožňuje prožít harmonii celku, lze nazývat různými jmény. Problém všech jmen je, že si s tím člověk spojuje cosi, co k tomu nepatří. Člověk ušpiní slova, zneužije je, ale už je neumí očistit. A pak vylévá dítě i s vaničkou. Jaký je rozdíl mezi Přírodou, Bohem, Celkem, Zdrojem a já nevím čím? Jsou to slova. Za slovy je představa. Představa celku je dosti mlhavá. Jak uchopit něco neuchopitelného? Jak uchopit tajemství?