Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 835 záznamů. Zobrazuji 196-210.

Během výkladu nenáviděného učitele... Publikoval(a): Wolf girl | Povídky » Akční, detektivní, dobrodružné, válečné

No, doporučuji dej si pozor... Střílející studenti většinou psali podobné věcičky... aby si pro tebe někdo nedošel a preventivně tě nezavřel, abys náhodou nepřinesla do školy ten pás s dvaatřiceti noži... :-)

30.03.2011 10:20:00 | Daniel S.reagovat

Armagedon. Apokalypsa. Zjevení Janovo. A vaše. Publikoval(a): Santara | Úvahy » Ostatní

Tak tohle má do líčení hodně daleko. Není to ani úvaha, ani vyprávění, ani povídka, ani líčení.

11.03.2011 11:50:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Jak můžeš Vladane vědět, jesli pravěký člvoěk považoval blesk za něco tajemného a jak si to vysvětloval. Jak jsem ukázal, to že se něčeho bál ještě nemusí znamenat, že si z toho udělal boha. Stejně jako platí, že neznáme míru jeho strachu z atmosférických jevů. Mohl taky docela dobře přijít na to, že když v dálce začne hřmít, je třeba někam zalézt a ono to zase přestane.
Stejně jako je třeba jít pryč, když narazím na medvědí stopy.
¨Proces "zboštění" určitých jevů rozhodně není tak přímočarý a není tak jednoduchý a rozhodně envede pouze přes strach nebo nevysvětlitelné.

02.03.2011 14:28:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Já taky jezdím autem a skoro každý večer v televizi vidím, jak se někdo rozšrotoval na hadry, byl jsem u několika nehod, jednou jsem obracel po nehodě mrtvolu, který chyběl obličej a svlíklo jí to skoro do naha. Můj táta měl těžkou autonehodu, dva moji spolužáce se v autě zabili, jeden můj kamarád se zabil na motorce.
Ve všech těchto případech nehodu nezavinili, ale někdo do nich vlítnul...
a i když mám z ježdění respekt a mám na paměti, co se stalo a samozřejmě vím, že když budu mít smůlu, někdo do mě vlítne a neudělám nic, stejně se ježdění nebojím... proč? Otrnulo mi. Dělám to dnes a denně. Když něco zažíváš často a dokolečka, otrne ti. Proč si myslíš, že zrovna pravěkému člověku neotrnulo? Ostatně myslím, že se setkával s nebezpečnějšími aspekty života než byla zrovna tvoje oblíbená bouřka... ostatně takový pravěký lev nebo jiná šelma byly asi podstatně častějším původcem úmrtí. Ostatně strach z medvěda se nám dochoval i v našem jazyce... Proto také animisté uctívají zvířata (inu animisté), ale na blesky kašlou...

01.03.2011 11:35:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

No on je docela rozdíl běžně zažívat bouřku za dvojitými okny a pak se holt jednou ocitnout uprastřed ní. On je docela rozdíl být za nepohody běžně doma a holt pak mít jednou smůlu a zažít to někde venku. Je taky rozdíl v tom, jak málo jsme otužilí, jak málo jsme sžití s přírodou. Půlka tohodle národa už by si venku neuměla rozdělat ani oheň i kdyby měli sirky. A to nemluvím zkoušet nějaké křesání.
Frenkvence bouřek se nezměnila, ale změnilo se, kde je zažíváme. Změnilo se, co všechno máme k dispozici. A proto se takový dnešní skautík za bouřky klepe ve stanu - předtím byl schovaný za půl metrem cihel a nad hlavou měl trámy, izolaci a tašky... najednou je mezi ním a bouřkou jen tenký hadr...
Tohle ovšem není přpad pravěkého člověka. Ten si bouřky užil nejen v jeskyni, ale i mimo ní... Je opravdu velmi nevědecké říct, že se nějak extra bál, protože to nevíme. Ani já to nevím. jen si myslím, že moje námitky mohou mít něco do sebe. Ostatně nejvíc se člvoěk bojí neznámého, ale bouřka pro pravěkého člvoěka moc neznáímá nebyla.

27.02.2011 20:34:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Vladan:
To že se něco jeví jako logické, ještě neznamená, že to tak skutečně je. Navíc jestliže posuzuješ chování pravěkého jeskynního člověka žijícího před deseti tisíci roky dle chování aplikovatelného dnes. Možná by bylo logické, aby si dnešní člověk, pokud by se bál (ne blesku, ale něčeho jiného) tímto způsobem představoval boha, ale my vůbec nevíme jaké myšlenkové pochody měl právě tento pravěký člověk. Ostatně je docela dobře možné, že se bouřky vůbec nebál. Zažíval ji od nejútlejšího dětství, pořád dokola a dokola. těžko poměřovat jeho strach bouřky se strachem z bouřky moderního člověka, který už několik generací neseděl v puklině ve skále za pořádného blýskání. Úzkost dnešního skauta na táboře ve stanu za bouřky lze chápat a lze chápat, že se strachy modlí a prosí jakéhokoliv boha, aby to skončilo. Ale jak by tento skautík reagoval, kdyby takovou bouřku zažíval desetkrát do roka pořád dokola? Já ymslím, že by ho strach z blesku přešel dost rychle.
Stejně tak se modlí rekrut na frontě kanonády, ale starý mazák ví, co je třeba udělat, aby omezil rizika a prostě si zvykne.
My zkrátka vůbec netušíme, jak reagoval pravěký muž na bouřku a vůbec netušíme, z čeho měl nebo neměl strach. Všechny tvoje rádoby "logické" závěry vycházejí z logiky dnešního civilizovaného člověka a o logice (a nebo schopnosti logiky) pravěkého člověka můžeš jen spekulovat. Ale moc vědecké to není.
A tam, kam dohlédneme - tedy tam kde jsme schopni posoudit logiku, kde jsme schopni posoudit myšlenkové pochody a kde jsme schopni posoudit strach, zájem, směřování - tedy řekněme od roku 3000 - 1000 př.nl. tedy dle písemných památek, tam už náboženství figuruje ve zcela jiné roli než jako pomoc před útokem přírodních živlů. Jistě bůh nebo bohové jsou původci těchto živlů (to tvrdí náboženství dodnes) ale bůh nebo bohové mají už v té době náboženský smysl sociální, kulturní, politický a etický. Přírodní živly tam hrají velmi minimální roli.
A do pravěku prostě nevidíme.
Mimochodem, etnografický výzkum u amazonských indiánů zatím ukazuje, že jejich animismus více souvisí se stoupáním a klesáním amazonky a s přírodními cykly než se strachem z přírody. oni ti hoši se bouřek nebojí - znají je.

25.02.2011 08:47:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Vladan:
Ohledně těch jevů v pravěku a případném vysvětlování jevů pomocí náboženství... toto je zcela nedokázatelný princip a to jednoduše proto, že nemáme žádné záznamy z předpísmových civilizací, přičemž jeskynních obrazů je málo a dají se vykládat mnoha způsoby. Ale ve chvíli, kdy se civilizace naučila psát, otázky přírodních úkazů nezabírají v náboženské literatuře prakticky žádné místo. Navíc jsou vysvětlovány mnoha různými způsoby. Takže archetypální princip - jako že všichni reagují na belsk stejně, obzvlášť když to byli blbí pračlověci není prokázán.

23.02.2011 14:03:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Ewon:
Většinou se nepouštím do sporu s biologií, ale tentokrát udělám malou výjimku. Ten nedávný výzkum na který se odvoláváš prokázal něco úplně jiného, než co tvrdíš. Jednoduše proto, že jsi nečetl onu příslušnou vědeckou stať (má asi 600 stran + dalších 600 stran příloh) ale vejcuc provedený přes několik novinářských překladů a interpretací.
Celý výzkum pouze prokázal, že ony chemické procesy v mozku souvisejí s pojmem, který je vyhrazen pro to, čemu se právě dneska říká láska - ovšem před padesáti lety se tomu, čemu dneska říkáme láska říkalo nadrženost, chtíč, chlípnost (není divu, že řečtina má pro lásku tři pojmy).
Vědci prokázali, že příslušné hormony mají vliv na naše libido. Ale neprokázalo se (a kvůli tomu se to dělalo) co je příčina a co následek. Neprokázalo se, zda byly nejprve hormony a potom láska a nebo nejprve láska a potom hormony. Dá se říct, že pokud ti někdo vstříkne správný koktejl hormonů, budeš nadrženější a mít větší chuť se s někým pomazlit. Ale co způsobuje spuštění těchto procesů v těle, to je předmětem dalšího výzkumu. A obávám se, že to spolkne další tisícovky stran textu a posun kupředu bude opět velmi malý.

22.02.2011 07:20:00 | Daniel S.reagovat

Lživá kniha moudra Publikoval(a): vox animi | Úvahy » Bůh, víra

Já bych se pozastavil nad jinou věcí. Na začátku začínáš tezí, že víra vznikla už někdy v pravěku a přidáváš, jak se to stalo. Od toho se pak odvíjí všechno ostatní. No chtěl bych mít taky tolik odvahy a sebevědomí, abych přijal jako základní postulát tezi, kterou sice opakují všechny populární a bulvární časopisy pořád dokola, zatím co antropologie, etologie, psychologie ale i lingvistika a ostatní pomocné vědy sociální a historické mají příliš mnoho pochybností, že by to všechno bylo tak jednoduché. Jen tak pro orientaci - je zajímavé že se nám náboženství vyvinulo úplně všude a není ani jedna jediná sociální skupinka, která by se obešla bez náboženství. Takže tlaky na náboženství jsou podstatně větší a podstatně složitější než si odůvodňovat jevy.
Na to že je ti 19 bych očekával trochu víc průpravy do problematiky. Prakticky všechny otázky, které pokádáš a odpovídáš na ně řešil už v té stejné Bibli třeba apoštol Pavel a sám si je tam můžeš přečíst. Bez znalosti blízkovýhodní lingvistiky a znalosti tehdejšího způsobu přemýšlení a systémového žebříčku hodnot nemůžeš nikdy dojít k žádnému výsledku.
Například operuješ pouze s fundamentálním (doslovným) výkladem bible. přitom existuje ještě minimálně 20 dalších, které se vyučují minimálně od prvního století. Pokud připustíš existenci alegorie (neboli podobenství)zjistíš, že Bůh je sice náš otec a křesťané jsou bratři a sestry, ale o incet opravdu jaksi nejde. Ostatně jak čeké zákony tak církevní zákony připouštějí zcela běžně sňatek bratranců. A to nemluvím o výkladech připodobňujících, výkladech židovských nebo o modernějších výkladech.
Navíc porovnáváš starověk, středověk a dnešek v jednom chumlu.
Chce to víc znalostí a víc informací o problematice, pak bude tvá úvaha lepší.

20.02.2011 09:40:00 | Daniel S.reagovat

Jóó, jó... šetřit se musí Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické

No, tohle je už záležitost nikoliv levicová nebo pravicová, ale prostě sicilská... A přitom by stačilo tak málo... jen přepsat smlouvu.

15.02.2011 13:31:00 | Daniel S.reagovat

Tyranie mlčení Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Bůh, víra

Dovolil bych si ještě podotknout, že problém není ani tak v muslimech samotných. Jednak z nich většina nikdy neviděla internet a půlka má zakázanou západní televizi a ta druhá půlka, co to má povolené, se dívá na podobné karikatury jako by se křesťané dívali na karikatury Ježíše. A pro pokus pochopit, proč muslimové (ale i křesťané) nemají rádi, když se jim sahá na jejich proroky, představte si, že v místním plátku najdete karikaturu vaší mámy jako staré běhny... Pochybuju, že budete nadšení. Ostatně i našim kreslířům chodí výhružky po stovkách, jen co se obují třeba do Klause nebo Havla.
Kariaktury se díky dnešnímu globalizovanému a propojenému světu stávají protředkem politického boje. Jsem-li autoritativním muslimským vůdcem, je přece úplně skvělé, že mi někdo v Dánsku nabíjí ideologické zbraně, které pak použiju proti křesťanům ve vlastní zemi. Karikatury pak působí jako záminka (tak nám zabili Ferdinanda) a kdyby nebyla tato, našla by se jiná.
A do třetice, jakmile v Izraeli přelezete Jordán, jste v úplně jné kultuře, která má úplně jiná pravidla pro soužití a úplně jiný žebříček hodnot i jiné pojetí morálky. Například se vám může stát, že přijdete na návštěvu ke správnému muslimovi, on vám dá to nejlepší co má doma, bude vás hýčkat, bude vás hostit, domluví s vámi svatbu své dcery a jakmile vyjdete z jeho domu, zastřelí vás. A v jejich pojetí to nebude nijak problematické.
Vážím si svobody projevu. Pokud má někdo právo kreslit karikatury, má druhý právo proti tomu i protestovat a nesouhlasit s nimi. Ale pokud se z toho stane politická a mocenská záležitost, je to vždycky špatné. Ale to je tak vždycky, ať už jde o Mohameda, Ježíše a nebo o dávky nezaměstnaným cikánům.

02.02.2011 09:47:00 | Daniel S.reagovat

Justiční mafie v ČR Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické

Už aby to bylo... nic bych si nepřál víc, než aby na sebe vykydali všechnu tu špínu, které se zúčastnli. A pokud se budou po česku obviňovat navzájem, udávat, práskat se, tak to bude nejkrásnější hudba mým uším. Leč zatím si pravice-levice spíš pomáhá navzájem, aby to najevo nevyšlo.

26.01.2011 12:01:00 | Daniel S.reagovat

Justiční mafie v ČR Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické

A já s tím souhlasím Aťane. Byl bych moc rád, kdyby se u nás dost politiků i jiných představitelů chytilo za nos a uvědomili si, co může hrozit, pokud se situace bude dále (a ještě dlouho) vyhrocovat. Pokroku může být dosaženo nejen krvavou revolucí, ale i bez ní. I na to jsou v dějinách příklady.
Bohužel začínám být skeptikem ohledně možnosti nekrvavé změny. Ne že bych sám chtěl nějakou krvavou prosazovat, chraň Bůh, ale opravdu vážně se jí obávám. Nechci se přidávat k revoluci a ke střílení do politiků a odpůrců. Chci před tím utíkat. Klidně na druhý konec světa.
A musím dodat i druhou stranu mince - každá trevoluce jednou skončí a většinou přinese nějaká pozitiva. A rozhodně přináší zjistění pro všechny, že nejsou beztrestní, že nejsou nedoktnutelní.
A toto zjištění u nás chybí. Slouží našemu národu ke cti, že nerad střílí. Ostatně jsem na toto téma psal i několik úvah. Slouží nám ke cti, že nemáme rádi jakékoliv násilí. Jsme sice kverulantská banda, ale prostě nebijeme a nestřílíme.
Bohužel za tento pacifiasmus platíme povýšeností našich elit, kteří si myslí, že nad ně není a že mohou krást, podvádět, tunelovat, dělat mafiány a nic se jim nemůže stát, protože češi snesou všechno. Zatím to snesou a ještě nějakou dobu to tak bude. Ale jednou to může přetéct. A co přijde pak bude ta revoluce. Se vší krví, popravami nevinných, hnusárničkami, udavačstvím, kádrovými profily a dalšími projevy nesnášenlivosti. a na jejím konci bude možná pár pozitiv vykoupených spoustou krve. Pak to chvíli zase půjde, než lidi zapomenou, jak moc je to stálo. V v té chvíli chci být už pár let někde na atolu v Polynésii.
A teď bych rád udělal cokoliv, aby k tomu nemuselo dojít. A aby k tomu nedošlo, musí naše elity získat pocit, že nejsou nedoktnutelní. Včetně našeho ředitele zeměkoule na hradě, včetně celé pravice, levice, středu, soudců, úředníků, policejních prezidentů, policajtů, práskačů i mafiánů. Pokud máš recept, jak jim ukázat, že nejsou nedoknutelní, sem s ním. Rád se připojím.

26.01.2011 09:12:00 | Daniel S.reagovat

Justiční mafie v ČR Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické

Víš Aťane, nevím, jestli to víš, ale soudci jsou vesměs jmenováni doživotně... Složí zkoušky, složí předepsanou praxi, zařadí se jako čekatelé a čekají, až se uprázdní místo většinou odchodem na penzi jiného starého soudce. Ale soudce odstupuje sám, nikdo ho nemůže odvolat. A kárná řízení u nás nefungují už vůbec...

A v cizině je to stejné... zjistilo se už za starého Říma, že je lepší, aby soudce zůstal v úřadu doživotně, než aby začal myslet na to, že už znova soudce být nemusí a začne se zajišťovat úplatky.
To nemá co dělat ani s Pospíšilem ani Veseckou, to je prostě ústava. A nikde na světě to nevymysleli líp. Akorát v Evropě je u nás zdá se nejvíc bezcharakterních hajzlů, kterým neříká nic ani lidskost, ani humanita, ani čest, ani vlast. Jen prachy.

Já si uvědomuji dosah svých slov. Uvědomuji si, že revoluce je vždycky především střílení do nevinných, líheň autoritativních vládců a diktátorů, ale ne vždy. A navíc... revoluce, to je i ten Napoleon vlastně i ten Hitler. Tak nějak k revoluci patří. Ale to co přijde po nich, to je většinou pokrok. Ostatně u Lipan husitské požadavky neskončily... nebylo jim sice povoleno všechno, ale něco přeci. Pádem Napoleona také neskončila rovnost, svoboda a bratrství, naopak až po něm našlo toto heslo teprve nějakouo konkrétní podobu srozumitelnou všem.
A bez Bostonského pití čaje a následné války by nebyla ústava USA. A bez občanské války by nebylo osvobození otroků, byť původně o to vůbec nešlo...
Chjci tím říct, že jsme možná na sametu měli být tvrdší. Možná mělo dojít na pár poprav, možná jsme měli lépe koncipovat ústavu. Možná se lidé měli víc bát, aby si nemysleli, že nad ně není. Možná hlavně soudci, funkcionáři a jiní měli jít do vězení a pak na smetiště dějin a ne dožívat v pěkných vilách a se státní penzí.
Já osobně jsem pacifista a ošklivím si násilí. Ale prostě naše revoluce a demokracie se (narozdíl od první republiky a narozdíl od všech ostatních demokracií) nenarodila na krvi mučedníků a obětí revoluce, vojáků a idealistů. Proto také nemá razanci a proto se z ní narodila ne demokracie, ale tenhle pseudostát.
Možná to chce jen čas, klid a počkat až komunistické generace a ta první porevoluční opustí dějiny... Přál bych si to. Ale obávám se, že nám to nebude dopřáno.

25.01.2011 17:57:00 | Daniel S.reagovat

Justiční mafie v ČR Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické

No Aťane, takhle bych to viděl taky... Jen mám problém s tím, že není kým je nahradit. Nahradíme jedy bezcharakterní byvalé komunisty v talárech jinými stejně bezcharakterními soudci dneška? Bude to vůbec nějaká výhra? Jakýsi americký novinář definoval tzv. Non prezident princip, který říká, že úspěšný kandidát na prezidenta může dosáhnout zvolení pouze při takových charakterových vlastnostech, které by ho měly automaticky z prezidentského úřadu diskvalifikovat.
Totéž mohu s klidným svědomím říct o většině našich politiků, státní správy i o soudcích.
Jo, příští revoluce bude muset hořet jak stepní požár a začíst stavět stát prakticky na zelené louce. Jinak se nic nezmění. Komunisti si vychovali vynikající nástupce. Možná už nežerou marxismus, ale hajzlíci jsou to ještě větší.

24.01.2011 13:43:00 | Daniel S.reagovat

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel