Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Strojvedoucí Publikoval(a): Jiris | Básně » Ze života
tak seš strojvedoucí, výpravčí nebo cestující...
a nebo ten vlak? :))
Platon–Schrödinger–Gautama–Dnešek Publikoval(a): Jiris | Úvahy » Ostatní
Fyzikálně chemickou část máš dobře napsanou; mám trochu exaktního vzdělání, abych to mohl posoudit. :-) Co se týká pohledu Platona a "mentálních" energií, tam je to problematické, protože naše smysly fungují především jako přijímače energií, abychom mohli (třebaže omezeně) vnímat. Každý "duchovní směr" ale tvrdí, že fungují i jako vysílače energií, které ovlivňují okolí. Řeči o psychických schopnostech, často až zázračných, jsou staré jako lidstvo samo. Ale je to spíše přání a sen, než ověřitelná skutečnost, tedy exaktně. Dále to, že "filozofie a věda přicházejí na totéž" je známá věc, používají jen jiné prostředky, cíl mají stejný. Ps: citáty se mi líbí, protože velikáni mají obvykle dost nadhledu i humoru být skromní; namyšlenost je doménou hlupáků... :-)
Platon–Schrödinger–Gautama–Dnešek Publikoval(a): Jiris | Úvahy » Ostatní
Já si myslím, že to je celý složitý a těžko to rozebrat "na atomy".
K Platónovi: nečet jsem o něm nic, ale třeba Bertrand Russell ho měl rád asi tolik, že říkal něco ve smyslu že to je ukázka literárního snobství. Navíc říkal (nevím jestli to je pravda), že Platón nechal spoustu věcí, co se mu nelíbila spálit. Tolik vědomí jeho geniality.
Kvantovka: složitost. Ano na jedné straně jsou experimenty a ohromný pokrok, který to znamenalo pro 20. století. Na druhé straně je interpretace - která nevím jak to říct, se těžko dokazuje. Od elektronu a jak se chová v experimentu k mozku člověka je poněkud dlouhá cesta. A ano určitě se to zkoumá - jen tomu nemám šanci rozumět.
A pak tady máme onen lidský pohled: potřebujeme, chceme rozumět světu a bejt v něm spokojeni. To vede ke snaze mít odpověď za každou cenu. A nemůžu říct, že bych k tomu taky nesměřoval. Já třeba čekám, že si jednou pustím Jana Raka, ale stále na to nějak nemám nervy.
Někdy si dokonce říkám: i kdyby v teorii přišel nějaký průlom: budu mu vůbec s to rozumět? Myslím, že to co existuje jak v kvantovce tak OTR je už tak dost složité na pochopení. Mělo by něco, co bude vysvětlovat a projovat obé jednodušší?
A je vůbec možné očekávat vysvětlení fungování mozku... (jediné jméno které na mě skáče z utube je Roger Penrose).
A může Penrose ve 20 minutovém videu vysvětlit něco, člověku... který neví?
Asi bych skončil u Sokrata: vím, že nic nevím. :-)
Na druhé straně si myslím, že spiritualita nepotřebuje background v podobě důkazu od vědy. Problém je, že to jsou tak trochu opravdu hrušky a jabka. Jedno brát spíš do kostela a to druhé do laboratoře. Vytváří to v člověku zmatek a nejednotnost? Ano, může.
Platon–Schrödinger–Gautama–Dnešek Publikoval(a): Jiris | Úvahy » Ostatní
Není nad to míchat dohromady hrušky s jablky, čtenář se pak dostane „do flow“ a přestane řešit, kde mu hlava stojí. Ovšem velice by mě zajímalo, jak jsi přišel na to, že „tisíce let zkušeností, osobností a postupů prověřily Platonovu teorii o světě idejí.“
Slzy štěstí Publikoval(a): Jiris | Úvahy » Ze života
štěstí je stav, a ano, člověk je šťastný, když se šťastný cítí, a opravdu je to možné jen v přítomnosti... je ale pravda, že k tomu člověk potřebuje ještě něco - mít co dělat, cítit se prospěšný; a nezanedbávat svou duši a to, co ji přesahuje - bez toho stavu vděčnosti nedosáhne... děkuji za hezkou úvahu*