Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
pozitiva a negativa (křesťanského) náboženství Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Jo i to jedním z nevhodných důsledků pokrouceného výkladu křesťanství, že se bojíme "být sobecký" - jenže být zdravě sobecký je podle mého názoru důležité.
Představ si že letíš letadlem a najednou budete mít nouzové přistání, nebo jinou událost u které je potřeba si nasadit kyslíkovou masku. Nasadíš ji prvně sobě? nebo svému dítěti?
A ještě k té službě lidem je zajímavé, jestli to dělám ze srdce nebo z některé ctnosti srdce.
Nebo si tím honím ego jak jsem úžasný a velkorysý a hodný.
27.03.2016 16:59:22 | J sh' T r' kreagovat
pozitiva a negativa (křesťanského) náboženství Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
ad pozitiva první dva body máš když máš víru - náboženství k tomu až tak moc nepotřebuješ
třetí -> pospolitost - lidi jsou společenští živočichové
čtvrtý -> řád? stačí pozorovat přírodu a nelze se vyhnout cyklům - den/noc, jaro, léto, podzim, zima
pátý - beru
šestý - ?nesobecká? to je pěkná blbost - anebo to dělají, proto, že věří, že pak dostanou odměnu - dostanou se do nebe anebo to dělají pro svůj vlastní dobrý pocit - a hádej co je lepší :-)
sedmý je podle mého názoru důsledek toho že máš víru a naději
ad negativa - to je důsledek lidské povahy a pocitu oddělení a opuštění
26.03.2016 08:21:23 | J sh' T r' kreagovat
bilance Publikoval(a): ewon | Ostatní » Ze života
ha ha ha
ale dospěl si k hezké bilanci
26.03.2016 07:56:46 | J sh' T r' kreagovat
pozitiva a negativa (křesťanského) náboženství Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Nemám rád dogmata a díky tomu jsem si kdysi, ještě jako přesvědčený ateista, uvědomil, že „vědecký ateismus“ zabil v mnoha lidech cosi vznešeného, sebral jim tajemství, které je může povznášet z mravní bídy, a udělal z nich naprosto přízemní, často povýšeně arogantní a slepě jednoduché tvory. Dnes tutéž roli plní brutální ekonomismus posluhující národním i nadnárodním oligarchickým strukturám. Je mi vcelku jedno, jestli Bůh je nebo není – víru v něco „posvátného“, mravně čistého a nestranně spravedlivého, podle mě ale člověk potřebuje, aby se nestal jen sofistikovaným zvířetem. Někdo k tomu potřebuje pánbíčka s vousy, Ježíše a holuba, jiný nějak jinak vyobrazeného Boha, někdo můře věřit ve svoji vlastní mravnost a v mravnost jiných lidí, jiný v reinkarnaci apod. A někdo tohle všechno jen slepě papouškuje a nevěří ničemu, i když je třeba členem církve. Vím i o jednom vysokém církevním hodnostáři, který je ztělesněním téměř všeho špatného, (nejen) v církvi je to o něm známo a přesto je držen na vysokém postu - možná leccos na leckoho ví, jinak se to dá ztěží pochopit. Pro mě není podstatná instituce a jakékoliv floskule, ale víra ve „vyšší princip mravní“ nebo cosi v tom smyslu – líp to asi říct neumím ;-)
A jen poznámka – víra se vzpírá důkazům, jinak to není víra, ale vědění. Já jsem pro víru v Boha - jakýmkoliv vážně míněným snahám tvrdit, že něco o Bohu někdo ví, se mohu leda tak trpně usmát. I moje vlastní aforismy o Bohu jsou jen čisté fabulace, směs víry, tušení, přesvědčení, provokace, humoru, tj. literatura – nic víc, leda možná míň… ;-)
pozitiva a negativa (křesťanského) náboženství Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Asi na všem se dají najít negativa i pozitiva. Ale zde jsi je seskupil docela zajímavě. Shodou okolností jsem dnes byl na zajímavé a zdařilé výstavě ve Valdštejnské jízdárně (Bez hranic – Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí), kde snad všechny umělecké artefakty jsou tak či onak spojeny s církví. Je tam i pár liturgických předmětů a u nich mi blesklo hlavou, jak ta církevní liturgie je do nejmenších detailů propracovaná složitá a rafinovaná věda, jak jsou ty všemožné předměty různě komplikovaně hierarchizované a že za Ježíšových časů to tak složité být nepochybně nemohlo. Jsou to vlastně staletími postupně propracované rituály, které myslím slouží víc účinné manipulaci s lidmi, než k pronikání ke skutečné podstatě víry, která by možná mohla být vyjádřitelná velmi jednoduše a srozumitelně – víra, naděje, láska. Nač to všechno superkomplikované divadlo kolem? Nač ta přísně hierarchická nedemokratická mocenská struktura církve? Kdoví, jestli se i různá nedemokratická politická hnutí vlastně neučí těm tajemným rituálům od církví, aby dokázala lidmi účinně manipulovat a ovládat je? Není už v tom způsobu fungování zakódován zárodek fanatismu, netolerance a tendence k diktátu? Chtěl by to tak sám Ježíš? Chtěl by být členem takové církve? Nezmocnili se chrámu plíživě už dávno opět penězoměnci? Otázek mnoho a odpovědi by nejspíš nebyly jednoduché ani jednoznačné… Pro jistotu jen podotýkám, že mám na mysli církev jako instituci, její struktury a církevní hodnostáře, nikoliv běžné věřící, jejichž víru naprosto respektuji. A nemůžu ale na druhou stranu nezmínit ani to, že z dnešních světových osobností ve vlivných mocenských strukturách je papež František snad jediný, který si zaslouží můj obdiv a respekt a který snad i jako jediný dokáže pojmenovat věci pravým jménem. Z něho by podle mě musel mít radost i Ježíš - ovšem z koho ještě...?
pozitiva a negativa (křesťanského) náboženství Publikoval(a): ewon | Úvahy » Bůh, víra
Proč se to nejmenuje pozitiva a negativa křesťanských církví? Vždyť ty se textem (zcela správně) navážíš právě do církví, zejména v negativech zmiňuješ praktiky katolické církve.
U negativ:
Bod č. 2- sedlo by mi tam spíš "správný výklad bible", jak to přeně myslíš s tou nadvládou, mohl bys uvést konkrétní příklad?
bod č.5 - to vyjádření se mi zdá takové kostrbaté, napsala bych jiný obrat.
Malé zamyšlení nad osudem Publikoval(a): ewon | Úvahy » Ze života
Co má se stát se stane.Dobré i zlé.Je to života divadlo, kde jsi i jako divák, ale nevíš jak ten divadelní kousek skončí, ale můžeš tušit.:-)
04.03.2016 19:13:23 | Jeněcovevzduchukrásnéhoreagovat
zdolání IKEI Publikoval(a): ewon | Ostatní » Ze života
Vezmou, ale za tenhle článek nepochválej, jsou trochu chladný, sever...:-)
02.03.2016 11:28:22 | reagovat
banalitka Publikoval(a): ewon | Aforismus, citát, říkanka » Kultura
;-)
banalitka Publikoval(a): ewon | Aforismus, citát, říkanka » Kultura
Dobré kritiky je méně než šafránu (nejen na Literu), ale pokud se tu a tam objeví, zaplaťpánbu za ni ;-) Ale víc než na kritiku se autorovi myslím vyplatí vsadit na sebekritiku. A nemusí být ani hlasitá, hlavně aby vůbec byla... ;-))
banalitka Publikoval(a): ewon | Aforismus, citát, říkanka » Kultura
Milý Ewone, těším se na každé tvé zplozené dílo :)
Papež & já ke 3. světové válce Publikoval(a): ewon | Ostatní » Humor
Papežem se nechci stát ani po třetí světové válce..:-) :-D ST**
Logika, jazyk, čas II Publikoval(a): ewon | Úvahy » Filozofické
Ale vždyť ti to pedvo tak hezky metodicky vysvětlil, v čem tkvělo jádro. Umí to mnohem přehledněji než já. Chyba byla v tom, jak jsi výroky kvalifikoval, ta negace.
Nech historii plout časem, vše sice souvisí se vším, ale zase to tak nepitvej.Nebo se o tebe bude starat pracovně iluzionistka, jednou...:-)
01.02.2016 17:32:51 | reagovat