Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Proč lidé demonstrují? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Pod vlastním jménem píšu pouze do dvouměsíčníku Listy (www.listy.cz). Nabídky jsem dříve posílal do deníku Právo, ale uveřejnili pouze dva články, většinu ostatních odmítli, patrně pro nedostatek talentu, jak mi bylo taktně naznačeno (to není zahořklost, asi mají pravdu). Chápu, že to může působit zbaběle, ale zde pod svým jménem vystupovat nebudu... Přesto děkuji, že mé úvahy považujete za zásadní, pokud tedy ten výraz "zásadní" není míněn ironicky :-)
Proč lidé demonstrují? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Jde o občany, kteří nechtějí, aby jim politik říkal, jak správně mají myslet a jak se správně mají chovat. Kteří chtějí, aby politik jen nabídnul politický program, ale netvrdil o něm, ze tento jediný program je pravdivý a morální. Kteří chtjí politika, který nestanoví nám všem cíl, jemuž se musíme podřídit. Politika, který demokracii považuje pouze za nástroj, jak odstranit tyranii a nikoliv za nástroj pro napravení světa. Politika, který v lidech s odlišným názorem nevidí nepřítele... Jinak kritizovat někoho za anonymitu a sám vystupovat anonymně, mi nepřijde zcela férové. Navíc podstatné by mělo být, co je zde říkáno, nikoliv, kdo to říká.
Proč lidé demonstrují? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Těmi občany myslím ty demonstrující, nejenom u nás, ale i v zemích západní Evropy či v USA. Ty, kdo by zřejmě nehlasovali pro současnou vládu. K podepsání úvahy.... Tak většina lidí zde užívá nějakou přezdívku. Předpokládám, že "MonoGame" rovněž není Vaše vlastní jméno a příjmení.
Vítězný únor Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Máte pravdu, spíše by bylo přesnější v mé úvaze napsat, že psychopaté do nás zaseli nedostatek empatie a citů, protože jim samotným se této empatie a citů v jejich dětství a v rodině, ve které vyrůstali, nedostávalo.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Přitom i ministr Rakušan je stejně jako bolševici přesvědčen, že koná v zájmu dobra. Pokud však nespokojenost považuje za protistátní činnost, pak jednoho dne dojde i na něho samotného, i za ním drábové přijdou s tím, že je nespokojený a měl by být postihnut. Začne-li totiž být politika zbytnělá, zničí nakonec každého.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
No, ta historie se nejenom opakuje, ona se spíše rýmuje. Např. normalizace v 70. letech je takové zvláštní slovo. V podstatě ty poměry byly nenormální, byť se mocipánům zdály normálními. Totéž se děje dnes a používáme také taková divná slova, např. rozvolnění (ve skutečnoti návrat k normálu), dezinformátor (ve skutečnosti člověk s jiným názorem) atd. A osekávání svobody je také postupné, začalo to protikuřáckým zákonem a dnes pokračuje zákonem proti dezinformacím. Základní omyl těchto norem spočívá v jedné věci: že zpočátku chtějí skutečně zakazovat něco špatného, nicméně pak zakazují stále více a více. A když se zjistí, že za dezinformaci je považován i názor správný a rozumný, bude pozdě.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
A bohužel dnes k tomu opět jdeme. Nespokojenost je zatím dle MV ČR drzostí, kterou je nutné monitorovat, později může být označena za projev nepřátelství a nakonec za zrádcovství společné věci, kdy takového zrádce bude třeba v zájmu celku odstranit. O to smutnější je, že vše se děje za premiérování člověka, který totalitní režimy studoval, je na ně odborník a byl členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Ano, film O slavnosti a hostech, resp. Vámi odkazovaná ukázka, symbolizuje ohraničené území (čáru),z něhož nikdo nesmí vystoupit ani překročit dané limity, jinak bude potrestán.
To bylo možné vyloučit z pionýra? To u nás nedělali ani největším uličníkům. Já jsem v něm nebyl. Nikoliv však proto, že bych já nebo rodiče protestovali proti režimu, ale protože bych nemohl chodit do jiných kroužků. A až na občasné dotazy třídní učitelky, proč tam nejsem, mi to celkem procházelo. Vím však, že jiní spolužáci, např. z hluboce věřících rodin, v něm nebyli ze skutečně ideových a protestních důvodů.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Jde o určité kyvadlo mezi svobodou a bezpečím. Časem se svobodou unavíme a nová generace zapomene, proč je svoboda cenná. Zavede proto hlídače, kteří budou myslet za nás. Až bude drábů příliš, zase se ke svobodě vrátíme. Bohužel ty cykly mohou trvat i celý lidský život či jeho větší část.
O slavnosti a hostech Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Ano, demokracie je spíše teoretický pojem a v dokonalé podobě není v žádném dnešním státě. Vždy je něčím "kažena", například neúměrným vlivem politických stran, pomalým soudnictvím apod. Stejně tak obecným a modelovým pojmem je "totalita". Proto někteří politologové, např. Robert Dahl, namísto pojmu demokracie navrhují termín "polyarchie", tedy vláda mnohosti a nikoliv jednoho výlučného názoru (na výlučném názoru je přitom zpráva MV zmiňovaná v úvaze založena...). Filozof a bývalý ústavní soudce, bohužel již zesnulý Vladimír Čermák, pak trefně mluvil o tom, že to, zda je společnost demokratická se pozná podle TENDENCÍ. A zatímco v devadesátých letech zde jednoznačně byly tendence prodemokratické (široká volnost projevu, odpor k zásahům státu), dnes máme tendence protidemokratické (ambice státní moci říkat jednotlivci, co má dělat a co si má myslet, růst regulací, soupeření mezi státy).
Boj za mír Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Je naším geopolitickým osudem jako malého národa ve střední Evropě poklonkovat buď Východu nebo Západu. Důsledek je však vždy stejný, vždy budeme jen figurkou na šachovnici velmocenských zájmů. Ale nelze se vymlouvat jen na velmoci. Svojí ochotou a naivitou do té velmocenské hry velmi přispíváme. Tak jsme se v roce 1945 až příliš snadno vrhli do náruče Stalinovi a Sověti se ani příliš snažit nemuseli. Dnes se zase spoléháme na Západ a nevidíme, že ani západní země nikdy nebudou našimi extrapřáteli a že se na nás stále dívají jaksi zpatra....
Jinak máte pravdu. Evropa jako celek už dnes hraje malou roli a stane se tím, co dosud byl Blízký Východ. Snad to však nebude tak zlé jako po druhé světové válce, kdy USA a Sovětský svaz každý z jedné strany nahlížely do trosek doutnající Evropy jako dvě obří sochy, které si pak Evropu rozdělily. Snad jsme se přece jen trochu poučili... Nebo?
Vítězný únor Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Jednotlivec sice může něco učinit, ale proti celospolečenské tendenci toho moc nezmůže... Jedinými "lékem" bude, až většina přijde na to, že toho bezpečí, řádu a pravidel je přespříliš. Pak zase začneme vyzvedávat svobodu.... V TV a rádiích jde teď vládní klip k 30 letům České republiky. Říká se v něm, že ČR je jednou z nejbezpečnějších zemí. Před 30 lety by taková chvála nikomu nic neříkala, každý by chtěl tenkrát slyšet, že je jednou z nejsvobodnějších zemí.... Tento koloběh je věčný...
Vítězný únor Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Díky za komentář. Ano, šlo by to tak říct a je smutné, že do politických funkcí nedokážeme vybrat opravdové politiky, ale máme jen mediální výrobky... Je však nutné dodat, že politikové jsou i naše vizitka... Nebyli dosazeni tanky ani nespadli z nebe. Zvolili jsme je.
Boj za mír Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Mladí lidé jsou obecně snáze tvarovatelní a slyší na lákavé vizi o tom, že svět může být krásný a nový. Proto se i veškeré nedemokratické režimy soustředí na získávání mladé generace a mají své mládežnické organizace. I KSČ v r. 1946 měla vysoké procento hlasů mezi mladými voliči, podobně jako nacistická NSDAP na začátku třicátých let v Německu. Jak řekl Churchill: Kdo není v mládí socialistou nemá srdce, kdo na stáří není konzervativcem, nemá rozum...
Boj za mír Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické
Ano, samozřejmě ta radikalita stoupala postupně, rok 1914 byl jen definitivním výbuchem dlouho doutnajícího ohně. I tehdy lidé nechali politiku promluvit do svých životů a dovolili, aby je rozdělila. Ve chvíli, kdy tato zbytnělá politika přinesla miliony mrtvých, nastal na chvíli klid, byť ne na dlouho.... My možná máme jistou šanci v tom, že na tom nejsme materiálně až tak špatně jako před sto lety a těm politickým hochštaplerům tak snadno nepodlehneme... Možná...