Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 1728 záznamů. Zobrazuji 241-255.

Salechard Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Cestování

To mě těší... děkuji za návštěvu :-)

05.01.2025 10:31:37 | Helen Mumreagovat

Salechard Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Cestování

Děkuji, milá Vladěnko, za Tvé zastavení :-)) velmi jsi mě potěšila.

04.01.2025 17:15:09 | Helen Mumreagovat

Salechard Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Cestování

Rozumím :-)) a děkuji za zanechaný komentář. Ano, ze mě by se nejspíše stal rampouch. Ani ta zateplená zastávka by mně moc platná nebyla... Město je ale nádherné, čisté, vznešené. A čeho jsem si rovněž všimla, zelenina a ovoce byly v tamním obchodě zřejmě čerstvější, než bývá v Tescu v Praze u Anděla... Ještě jednou, moc a moc děkuji.

04.01.2025 17:14:46 | Helen Mumreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Každý si vytváříme své vlastní představy o světě na základě zkušeností a znalostí, kterým jsme schopni porozumět, dávají nám smysl, a o jejichž míře správnosti a relevantnosti jsme více méně přesvědčeni.

04.01.2025 12:15:55 | Helen Mumreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

To je krásné! Velmi souzním... moc a moc děkuji za milou návštěvu, Krahujče :-))

03.01.2025 21:58:54 | Helen Mumreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Není zač... A času dost a dost, Liter není jediným světem a psaní sem zabírá dost energie a volných chvil. Předestřela jsem jen volné úvahy, nic víc... Také děkuji :-)

03.01.2025 21:47:23 | Helen Mumreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Omlouvám se, ještě se vracím, možná špatně rozumím:

Cituji: Její elementární částice se nazývá „anuh“. Dvě tyto částice se vždy spojují do páru (současná věda je zná jak částice a antičástice). Tři páry se potom spojí v hmotný atom....


Pokud jde o tvrzení v závorce ve spojení s daným textem, asi jde o mýlku, částice a antičástice se nespojují v hmotné páry; setkají-li se, tedy srazí, potom vždy anihilují... Jinak, ano, jednou ze základních symetrií přírody je symetrie mezi částicemi a antičásticemi, které představují jakoby dvě zrcadlové částice.

Rozhodně je pozoruhodná a velice správná dávná představa - úvaha o spojení elementárních částic pro to, aby mohla vzniknout hmota!! Že by řečtí atomisté čerpali z knihy Šrímad Bhágavatam?? To by mě doopravdy zajímalo... (Jen a jen pro upřesnění, dle standardního modelu částicové fyziky jsou „nejmenší“ známé částice, ze kterých se skládá hmota, kvarky spolu s leptony a kalibračními bosony - tedy nikoliv že by se spojily částice a antičástice).

Hezký večer :-)

03.01.2025 18:06:37 | Helen Mumreagovat

Složitá jednoduchost… Publikoval(a): Rafinka | Básně » Ostatní

Nádherná poezie, Rafinko... při čtení této Tvé básně mi bylo dobře, děkuji :-) taky bych ráda tu pampelišku :-)))

03.01.2025 17:26:03 | Helen Mumreagovat

Jablůňka s růžovými líčky Publikoval(a): mapato | Balady, romance » Horrorové, krvavé, strašidelné, tajemné, záhadné

Moc a moc hezké, Mapato... a jsem ráda, že jako v pohádce dobře vše dopadlo :-))

03.01.2025 17:20:18 | Helen Mumreagovat

Vpravdě Publikoval(a): kudlankaW | Básně » Ze života

Děkuji... jsem na tom, svým způsobem, možná podobně, milý Marty... celý život spíše úzkostlivá, nesebevědomá dívka, posléze žena... A život bývá často jiný, než byly a jsou mé představy.

Také, pochopila jsem, že zřejmě lidským údělem je prožívat nejniternější okamžiky větší měrou o samotě, jsem více sama než s někým. Tvá báseň je hluboká a niterná, ze srdce děkuji za věnování, cítím se poctěna :-)

03.01.2025 17:15:53 | Helen Mumreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Ano, princip života je obsažen již v samém základu vesmíru ... děkuji za doplnění. Jinými slovy, dá se říct, že život je z nějakého důvodu řemeslem Vesmíru.

Prosím, ještě mě napadá toto:

Neznáme konečné uspořádání a možnosti vesmíru. Neznáme ani jeho příčinu. Lidská mysl je omezená a není schopná vnímat něco tak velkého, jako je vesmír, byť se snažíme porozumět. Vesmír dělíme na různě velké struktury, ty rozsekáváme na menší celky: kupy galaxií, galaxie, hvězdy... až na nejmenší částečky, fotony, neutrina, kvarky... Jenže, příroda pracuje na všech úrovních současně. Je možné lidským intelektem postihnout všechny její procesy a taje v jednotlivostech i celku zároveň...? Říká se, bez Pozorovatele nelze zkoumat nejen vesmír, ale absolutně ničeho. Pouze existuje-li alespoň jediný Pozorovatel, lze o smyslu Bytí - Života již uvažovat. A teď, mohu-li, čistě z mého pohledu: Za toho jediného Pozorovatele se můžeme považovat i každý jeden z nás! Každá živá bytost má možnost svůj smysl najít, vtisknout životu náplň, která ji činí spokojenou. Víc nepotřebuje. Možná... trochu odvahy, štěstí, trpělivost. Ale nepotřebuje znát smysl nekonečně velkého vesmíru, aby se mohla stát šťastnou.

Půvab života totiž spočívá v tom, že můžeme uskutečňovat své nápady. Ať jsou jakkoli bláznivé. A taková myšlenka vychází z nitra živé bytosti.
Nebo dojít k usmíření... pěstovat vnitřní harmonii.

Vesmír podle lidského měřítka je téměř nekonečný. Nemohu a zřejmě nikdy se nedovím, rostou-li třeba na druhém konci vesmíru jako i u nás voňavé fialky. Nemohu proto vyloučit ani smysl života. A je to krásné a povznášející! Děkuji za návštěvu a zanechané myšlenky, moc si toho považuji :-)

03.01.2025 17:10:20 | Helen Mumreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Mohu-li, ráda bych reagovala ještě na toto: .... hlavní zákon vesmíru, totiž zákon kauzality. Vše v kosmickém řádu má svoji příčinu a následek.

Skvěle!! Výborný intelektuální výkon dávných myslitelů. Princip kauzality je obsažen ve druhém termodynamickém zákonu – je to zákon určující směr přírodních procesů.

Názorně lze vysvětlit takto:

Teplo nemůže samovolně proudit z chladnějšího na teplejší těleso.

Mohlo by se zdát, že přeměna energie může probíhat neomezeně v obou směrech. Ze zkušenosti však víme, že to není pravda. Při styku dvou těles, která tvoří izolovanou soustavu, bude teplo samovolně přecházet z tělesa teplejšího na těleso chladnější. Tento proces potrvá tak dlouho, dokud nedojde k vyrovnání teplot obou těles, tj. k rovnovážnému stavu. K dosažení počátečního stavu by bylo nutné, aby teplo samo přecházelo z tělesa původně chladnějšího na těleso původně teplejší. Takový děj však v izolované soustavě nemůže nastat.

03.01.2025 16:59:15 | Helen Mumreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Ano, z různých zdrojů též jsem načerpala povědomí, že ve starověku a středověku stálo pojetí světa více méně na mystických základech. Navzdory mé neznalosti originálních textů, nemám důvod nevěřit. Přesto, je podivuhodné, že některé koncepty v jistém ohledu jsou nadčasové a téměř se blíží dnešnímu poznání, nebo nejsou v úplném rozporu s ním. Ukazuje to na sílu myšlení tehdejších lidí!!! Já sama k naprosto výjimečným osobnostem dávnověku řadím jména myslitelů jako jsou Leukippos a Demokritos z Abdér a jejich koncept atomismu. Samozřejmě, nevím, nakolik byli ovlivněni jinými učenci a s čím přišli oni sami...

A ještě jen drobnou poznámku k úvodu Tvé úvahy. Nepovažuji megalitické stavby za vrchol civilizace. Dle mého úsudku spíše odkazují na to, jak lidé průnikem snad celé historie člověka jsou si podobní - stavět bombastické, okázalé monumentální megality, toto nepovažuji za symbol vyspělosti civilizace, spíše její marnivosti a velikášství jednotlivců... za mnohem lepší rys, myslím si, je vnímat reálnou kvalitu života lidí daného prostředí, ať již historického nebo současného...

Pokud jde o transfer gigantických soch, určitě znáš tohoto muže:

https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/osobnost/pavel-pavel-muz-ktery-na-velikonocnim-ostrove-rozh

K tomu dodám, ano, je spousta znalostí a umu, které člověk v průběhu dějin ztratil a zapomněl, a je tedy třeba některé věci objevovat znovu jako se i podařilo právě Pavlu Pavlovi :-))

Děkuji mnohokrát za odkaz na tento Tvůj článek, určitě je zajímavý. S pokorou děkuji. :-)

03.01.2025 16:33:55 | Helen Mumreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Děkuji, milá Vivien... :-))

03.01.2025 16:29:17 | Helen Mumreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Je mi blízký následující citát:

„Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ — Seneca římský filozof -4–65 př. n. l.

Pokud jde o první část citátu, jsem přesvědčena, že se jedná o nadčasovou myšlenku...u té druhé části už bych polemizovala, ale v zásadě ji rovněž přijímám... jinak by zřejmě nevznikl ani můj původní text.

Hezké dny.

01.01.2025 20:07:58 | Helen Mumreagovat

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel