Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Zkratky pro štěstí Publikoval(a): spare | Úvahy » Láska
Líbí se mi ty citáty. Jsou vybrané se vkusem. Postrádám trochu víc osobního názoru. Tohle spíše než úvahu připomíná novinový článek nebo fejeton. Hezky se to čte, pobaví, dokonce něco nabídne. Ale ani nenaštve, ani nenadchne...
Ale s Tvým názorem na život bych se asi uměl srovnat.
Krása únorem krájená Publikoval(a): spare | Básně » Příroda
No, po té první jsem spíše trochu zklamaný. Podle mě to umíš i lépe. I když možná zase jen hodnotím z pohledu vkusu, že báseň bez veršů a rýmů je pro mě jaksi polovičatá...
Smíme...? Publikoval(a): spare | Básně » Ostatní
No, chtěl jsem si rýpnout. Ale nemám za co. Báseň je přesná, přízvuky sedí. Stopy jsou sice na můj vkus trochu divoké, ale to není chyba, to je otázka vkusu. Už dlouho jsem neviděl tak dobrou básničku.
Hlídací psi demokracie (2.) Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
Rád bych přidal jednu hezkou poznámku:
Jsou-li novináři hlídacími psy demokracie, měli bychom o to více pátrat, který demokrat je krmí...
víra Publikoval(a): makky | Úvahy » Bůh, víra
Hippy to vystihl přesně... Víra není v něco, ale v někoho. Věří a nebo nevěří se tomu, co druhý řekne, udělá, chce, potřebuje, jaký má názor, jaký má postoj, věří se jeho slovům...
Důležité je zde to, že víra se vztahuje spíše ke slyšení - věříš tomu, co slyšíš, kdežto věda spíše k vidění. Zkoumáš to, co vidíš.
Kácení tropických deštných pralesů Publikoval(a): sarady | Úvahy » Příroda
Prosím, jen po technické stránce věci:
1. Tropiscké deštné lesy se podílejí na výrobě kyslíku jen asi z 10% a možná ani to ne. Nejvíc kyslíku 90% vyrobí mořský fytoplankton.
2. Nejde o oxid uhelnatý, ale uhličitý. Oxid uhelnatý by totiž kromě oteplení planety způsobil i smrt každého, kdo by se nadechl...
Krišnismus Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Dharmaby:
Jen abychom našli nějakou společnou řeč...
Souhlasil bys tedy s takovým postojem, že je zdravé a prospěšné mít jídelníček jako pyramidu? Čili ta velká základna by měla být rýže, luštěniny, prostě zelenina, pak v dalším, menším patře, řekněme ryby, ovoce, a pak v té špičce, čili jenom občas by měl být sýr, maso, čokoláda, apod?
Některé myšlenky...(úvaha na citát...) Publikoval(a): Magna | Úvahy » Bůh, víra
Církvi vždycky prospívalo pronásledování. V takových dobách za každého umučeného přišli tři noví, až jich prostě bylo tolik, že pronásledování skončilo... A pak se vždycky začali handrkovat, vystupovat proti ostatním z pozice síly, najednou se zapomělo na to, jaké to bylo předtím.
Stejně tak dneska. Problém není v náboženství, problém je v nábožných.
Nicméně musím konstatovat, že za poslední rok jsi duchovně značně vyzrála. Nechceš si ještě rozmyslet tu školu a jít prostě na tvůrčí literaturu?
Krišnismus Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Dharmaby:
Shodneme se v tom, co píšeš o mléku, nicméně pravda je, že Tvoje babička ho pila ve velkém. Ještě mezi válkami vypil každý člověk denně skoro litr mléka. I kultury, které nemají krávy (Indiáni, Maorové, Eskymáci, apod) tak získávali mléko od sobů, lam, dokonce i zajíců.
A jak říkám, dnešní spotřeba mléka dospělého člověka je malá oproti spotřebě mléka ve starověku nebo u primitivních kmenů. A to nemluvím o sýru, vajíčkách (nejen slepičích, ale třeba želvích), tvarohu, či sádle.
Nechci se nijak vymlouvat, ale domnívám se proto, že vegeteriánství má svůj původ v náboženství a nikoliv v racionální výživě. Tento důvod (nezabíjet) je mi blízký a rozumím mu.
A ohledně tvých zubů... Dělaly se testy před několika desetiletími, kdy jedna skupina dobrovolníků jedla rozmanitou rostlinnou stravu, druhá jedla jen několik druhů zeleniny, třetí jedla výhradně rozmanité maso a čtvrtá jenom drůbeží. Nečistili si zuby nijak, jen vodou a nebo solným roztokem.
Testy prokázaly, že po srovnání stavu zubní skloviny před a po, na tom byli nejhůř ti, co jedli jen jeden druh zeleniny. Pak byli ti, co jedli rozmanitou zeleninu, pak ti, co jedli drůbeží a nakonec ti, co jedli všechno maso.
Eskymáci třeba maso vaří a zásadně ho nepečou a mají absolutně nejmenší výskyt rakovin trávivího traktu a to svoji stravu vlastně vůbec nemění a nemají šanci ji téměř vůbec doplňovat o rostlinnou složku. A dožívají se vyššího věku než třeba v ČR.
Není ýádná studie ani žádný důvod se domnívat, že maso do lidské stravy nepatří a že člověk není způsobilý ho zpracovat.
Krišnismus Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Dharmaby:
Nechtěl jsem se pouštět do sporu o tom, zda to možné je, co je nebo není správné. Uváděl jsem pár argumentů... I já uznávám, že masa dnes jíme nadbytek. A Tvůje Babička možná měla maso jen jednou týdně v neděli, ale určitě jedla často vajíčka, masové vývary z kostí, mazala si na chleba sádlo a pila hromadu mlíka... To jsou všechno živočišné produkty.
Že mlíko zahleňuje a odvápňuje je sice jedna studia, ale ta se týká pouze dnešního pasterizovaného (trvanlivého) mléka. Naopak se zase doporučuje přírodní mlíko od krávy. Mimochodem, děti pijí mateřské mléko a nijak je to nezahleňuje... A rozdíl mezi kravím a mateřským mlékem je jen v tom, že mateřské mléko má jinačí bílkoviny.
A jak říkám, žádný kmen na světě, i ten, co ty možnosti má, není vegetariánský. Vegetariánství je z důvodů náboženských ale nikoliv existenčních ci faktických. Uznávám ty náboženské důvody. Uznávám i důvody G.B. Shawa. Dokonce uznávám i ty důvody proti velkovýrobě masa a hromadnému zabíjení na Jatkách. Ale proti Indii nebo Číně jsme v zabíjění zvířat ještě hodně humánní...
Ale nezatracuji ani sedláka, co si pěstuje králíky, slepice a prasátko na zabíjačku...
Krišnismus Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Nedá mi to, abych se nepřidal...
Nejsem nijak zaujat proti vegetariánům, ale uvědomujete si, že žádný přírodní národ není vegeteriánský? Každý kmen dokonce i v tichomoří, kde se stačí jen natáhnout po ovoci a zelenině (nemusí se to ani pěstovat) stejně loví ryby a ptáky? Dokonce vegetariánství je záležitost veskrze nová a pokud se nepletu, Mahábharáta ji doporuřčuje jen těm vyšším kastám, které nedělají fyzickou práci.
Ještě před padesáti lety by běžný pracující asi umřel, kdyby neměl v kalorickém příjmu maso alespoň občas. Tataři třeba jedli maso prakticky výhradně a Eskymáci ho jedí výhradně dodnes a mají naprosto nejnižší výskyt rakoviny trávicího ústrojí na světě.
Dokonce je to obráceně a povídá to každá učebnice přírodopisu, že maso se naopak odbourává rychle, je z něj mnohem větší kalorický příjem, na jeho zpracování stačí méně času a méně vody.
I já uznávám, že v dnešním světě, kde nejtěžší prací začíná být nošení lejster, je maso skoro na obtíž. Potřebujeme naplnit žaludek spoíše nízkokalorickou stravou než biftekem, ale rozhodně nikdy v dějinách žádný kmen nejedl jenom rostlinou stravu. Etnografové a antropologové by se určitě zmínili o tom, že člověk se stal člověkem především díky lovu, kdy dokázal zařídit potravu rychleji a snáz než při sbírání semen v savaně. Také by asi přidali, že zemědělství je východiskem z nouze.
Asi by se ozvali i zubaři a popsali by, že eskymáci si zuby neudržují, ale při masité stravě prakticky nemají žádné kazy, zatímco vegetariánům se zuby kazí mnohem rychleji a víc. Asi bychom taky mohli porovnat hroby, kdy boháči mají zuby zachovalé do vysokého věku, kdežto chudáci umírali už ve třiceti bezzubí.
Kdepak, člověk vždycky jedl maso a vždycky to byla důležitá součást jídelníčku. Nic proti vegetariánům...
Kdo je to Bůh? Publikoval(a): Hippy | Úvahy » Bůh, víra
Ahoj Hippy
Jo, máš pravdu, to se musí prožít. Kdo to nezažil, ten nepochopí. Jako když vykládáš beduínům o pasece u potoka. Sice to můžeš vykreslit a můžeš to popsat, ale dokud to nezažijí, stejně to nepochopí.
Krišnismus Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Stejné jako úvaha o Kristu na kříži... spousta textu, logické chyby, vývody, které nemají žádné opodstatnění. Prostě mišmaš čehosi bez jakékoli průpravy...
Úvaha na téma: Otec, Syn a Duch svatý(22.2.07) Publikoval(a): C.alwen | Úvahy » Bůh, víra
Viz vzkaz, co jsi mi poslala a já odpověděl. Jen přidám, že mě to stálo několik let studia a života, abych se v tom, co popisuješ alespoň trochu vyznal. Stálo mě to desítky knih, stovky studií a hodiny a hodiny práce.
A proto jsem opravdu namíchnutý, když si tady někdo jen tak z ničeho uvaří tři chody a ukazuje, jaký není kuchař. Nevadí mi provokativní postoj, ani hodnocení. Vadí mi neznalost.