Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 177 záznamů. Zobrazuji 106-120.

Covid a Ukrajina - mají něco společného? Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář.
Ano, přílišný aktivismus mnohdy není dobrý ani v erotice :-)

13.03.2022 09:43:45 | Racekreagovat

Ztroskotanci a samozvanci Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za komentář. Ano, slovo "mobilizovat" v tomto případě znamená zastrašit, resp. ovládat společnost strachem. Tuto metodu používá více méně každý nedemokratický režim. Navíc to často v duchu Goebbelsovské metody dělá tak rafinovaně, že účastník ani adresát těchto propagandistických akcí nepoznají,že se o propagandu jedná. Vše je podprahové. Tak akce proti chartistům byla nevinně nazvána "Za nové tvůrčí činy" a setkání v Národním divadle bylo prezentováno jako "výroční schůze". Slova o Chartě 77 na této schůzci vůbec nezazněla.
Jinak komunismus i kapitalismus jsou obecné kategorie a ve své čisté podobě nemohou být nikdy dosaženy. Stejné platí i o demokracii. Ideální demokracie neexistuje, můžeme mít jen tendence, kdy se k ideálu přibližujeme nebo se od něj vzdalujeme (což platí dnes...).

19.02.2022 09:54:38 | Racekreagovat

Vlna covidová, vlna antidemokratická Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za všechny komentáře. K nim snad toto:
Covid je nejen věc medicínská, ale i politická, neboť politická moc právě na základě Covidu velmi výrazně zasahuje do životů všech lidí. A pokud to mu tak je, je to zkrátka politika, byť odůvodněná pandemií. To je obecné konstatování nestojící na straně odpůrců opatření ani jejich příznivců. A protože jde o věc politickou, je přirozené, že jsou na ni různé názory. Jak uvádíte, jsme lidi a lidi jsou různé, jak říkal Jan Werich. Nejsme jednolitá masa, která se sjednotí. Jinak se na problém dívá přepracovaná sestra či lékař na JIPu, jinak podnikatel, který musel zavřít hospodu, jinak rodič dítěte, které nemůže jít do školy.
Covid určitě úbytek práv znamená. Jak jinak pojímat to, že do práce se může jen za určitých podmínek a lidé jsou děleni dle určitých kritérií?
Zmiňujete španělskou chřipku. Španělská se jí říká proto, že nemoc se objevila během I. světové války. Neutrální Španělsko během tohoto konfliktu nemělo cenzurovaný tisk tak jako válčící státy. Proto se ve Španělsku o této chřipce psalo víc, a tím vznikl povrchní dojem, že zde nemoc nejvýrazněji řádí. Média tedy ovlivnila, proč nemoc dostala vlastně chybný název. A to zdaleka tehdejší noviny neměly takovou moc a vliv, jakou mají dnes televize (soukromé i veřejné) a sociální sítě.
A to je, co chci říci (byť samozřejmě nemusím mít pravdu). Reakce společnosti na covid je dána právě tím, jaká společnost je. Přetechnizovaná, zmatená se spoustou informací, domnívající se, že svojí technikou vše zvládne, hyperkritická.
Proto reakce vlád nebyla plánovaná, ale REFLEXIVN, spontánní. Sice nám tvrdili/tvrdí, že plán mají, ale byli stejně bezmocní, jako bolševici se svými naplánovanými pětiletkami (proto ono mé srovnání). Sám průběh pandemie to potvrzuje.
Vzpomíná ještě někdo na systém PES, který se potichu zrušil?
Česká lékařská komora dne 8.12.2020 tvrdila (je to na jejich stránkách), že očkování nás rychle vrátí do normálního života. O rok později stejná lékařská komora říká, že situace je nejhorší v historii.
V říjnu 2020 se tvrdilo, že za rozjezd epidemie může nenošení roušek v létě. O rok později se vir rozjíždí znovu, byť jsme roušky celé léto nosili.
Je to jako ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde hrdina dostal kondiciogram a řídil se dle něj. Na závěr filmu ale zjistil, že kondiciogram byl chybou počítače špatně vytištěn. A ti, co měli ve filmu chytat domnělé blázny, kteří nevyhovují plánu, tedy doc. Chocholoušek a jeho dva pomocníci z autoservisu (Z. Svěrák, L. Smoljak) byli nakonec sami těmi největšími blázny. Právě tyto blázny současní vládci nejvíce připomínají. Prezident v akváriu nebo politici, kteří venku avšak v respirátorech na Národní třídě kladou květiny u příležitosti Listopadu 89, jsou toho smutným dokladem.

06.12.2021 18:55:33 | Racekreagovat

Vlna covidová, vlna antidemokratická Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za komentář.

30.11.2021 21:42:10 | Racekreagovat

Vlna covidová, vlna antidemokratická Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za komentář. Ano, že svět nemohou řídit odborníci, je velmi důležitý vzkaz koronaviru, kterého jsme si dosud nevšimli. I odborníci se pletou, jsou ješitní, mohou jednat v něčím zájmu. Žádné odborné řešení nemá nárok na pravdu a správnost. Ministr Vojtěch se sice rozčiluje nad tím, že se covid politizuje, ale pokud se masivně zasahuje do životů lidí a říká se jim, za jakých podmínek mohou do práce, do školy nebo za zábavou, jde o věc výsostně politickou. Odborníci měli mít roli ve vývoji ve vakcíny, léku, v léčbě. Neměli jsme jim přenechat řízení celé společnosti. Vyvolali jsme tím jen chaos a nenávist, bohužel zatím stále nevíme, jak velké. A to, že jsme dovolili odborníkům vládnout, je dáno právě charakterem doby, oním duchem času, kdy již nemáme úctu k právům člověka, ale preferujeme někoho, kdo lidi vnímá jako čísla.

30.11.2021 18:49:54 | Racekreagovat

Vlna covidová, vlna antidemokratická Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za čtení i zaslání odkazu. Ano, celá krize potvrzuje platnost Milgramova experimentu, který i opakovaně po letech vychází pořád stejně: 3 ze 4 lidí jsou schopni pustit do člověka silný proud jen proto, že jim to přikáže nějaká autorita. Většina z lidí, co během experimentu slepě poslouchali, se na konci pokusu ani nezeptala, zda ti, co dostávali elektrické šoky, jsou v pořádku a zda by jim neměl někdo pomoci.... Do takové míry spoléhali na to, že autorita má přece pravdu a že se o všechno postará.

29.11.2021 18:49:28 | Racekreagovat

Volby 2021 - další náhled Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentáře.
Ohledně volebního systému si myslím, že ČR jako jazykově, národnostně, nábožensky homogenní země by měla mít spíše systém většinový, nicméně Ústava (a Ústavní soud) chtějí systém poměrný. Ale to je na delší debatu....

Ohledně dojmu o směřování špatným směrem se domnívám, že jsme momentálně v době, kdy se demokracii nevěří. Posledních dvě stě let se epochy důvěry a nedůvěry v demokratický systém střídají. Velká důvěra ve svobodu a demokracii (1848, 1918, 1945, 1968, 1989) bývala v mezidobích nahrazována vírou v autokracie, které kladou důraz na bezpečí a silné vůdce. My jsme právě v tomto bodě, v bodě, kdy věříme demagogům.
Tyto "vlny" jsou dány přirozenými výměnami generací, technologickými změnami/novými vynálezy a také tvrzeními politiků v těchto obdobích, že demokracie je slabá a není s to vyřešit problémy společnosti.
Hlavně však tito političtí hochštapleři (dnes populisté) lidem slibují, že stačí přenastavit politický systém, nahradit demokracii něčím jiným a vše bude lusknutím prstu vyřešeno. A my nebudeme muset dělat nic, své odpovědnosti se zbavíme. Tomu je pohodlné věřit, bohužel jde o víru zcela mylnou.

10.10.2021 21:25:42 | Racekreagovat

Volby 2021 - další náhled Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za čtení a komentář.

10.10.2021 17:08:24 | Racekreagovat

Výročí 11. září Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky moc za komentář.

06.09.2021 18:47:51 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Děkuji za opakované čtení mého textu. Z toho, jak interpretuješ můj názor na demokracii, se opravdu může zdát, že od ní chceme poněkud málo. Ale zas tak málo to není. Síla politiky i demokracie je (a má být) velmi omezená. Politik má možnost během období, po které má zemi dočasně svěřenu, někam posunout. Jeho úspěchem je, pokud stát předává ve stejném stavu, v jakém ho převzal. Velkým úspěchem pak je, pokud jej předává ve stavu o něco lepším. V případě nespokojenosti, může být vyměněn ve volbách, které v autoritářských režimech možné nejsou, popř. fasádně probíhají, ale jsou manipulovány. Čili jako obvykle v debatě o demokracii se dostáváme ke známému Churchillovu výroku, že demokracie je velmi špatný systém vlády, bohužel neznáme lepší. Jakékoliv hledání alternativy vždy skončilo ještě větším průšvihem.
Pokud jde totiž o možné zlepšení světa, nesmíme začínat od politiků, ale u sebe. Bohužel zvláště my, Češi, máme tendenci vše shrnout právě na politiky a vůdce(viz Cimrmanovo "České nebe" - máme otce národa, otce vlasti, tatíčka národa atd.). V r. 1918 vybojoval stát Masaryk, v r. 1938 jsme prohru svedli na Beneše, únor 1948 svádíme také na něj. V roce 1989 jsme nahrnuli odpovědnost na Havla, kterého dnes nenávidíme, a pro změnu se spoléháme na Babišovo "bude líp".
Politika a člověk však nemají mít ambici dělat "velké věci". Ukazuje to i covidová krize.

17.06.2021 19:00:12 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Teze, že demokracie je slabá a nedokáže reagovat na údajné hrozby, není úplně dobrá. Takto začínala většina diktatur ve dvacátém století. Právě údajná pomalost je devizou demokracie, protože tím brání nastoupení teroru, jehož typickým znakem je právě ona akčnost (nediskutujeme, žádná odvolání nejsou, druhému názoru nenasloucháme, tvrdí většina nedemokratů). Účelem demokracie je možnost výměny politiků, čímž se brání nástupu tyranie. A to není málo. Demokracie tedy nemá vyřešit problém. To není v silách žádného politického systému, ani autoritářského, ani anarchistického, ani jakkoliv akčního.

16.06.2021 21:57:16 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Už se trochu dostáváme mimo téma článku, který chce říct, že státy se nemají řídit ideologickými cíly ani čísly uveřejňovanými na internetu, ale zákony, jejichž obsahem je pokud možno spravedlnost a které tvoří zdrženlivá, nikoliv aktivistická politika.
Nicméně je jasné, že moc národních vlád se ekonomickou globalizací oslabována. Přesto pokud vlády mohou zakázat cestování a omezit podnikání, jakoby si kus té moci braly zpět. Teď už je jen otázka, co je pro občana horší. Zda horlivé vlády omezující svobodu v "nějakém" ideologickém zájmu nebo globalizační procesy ovládané snahou o zisk. Historie však učí, že pokud se člověk cestou politické ideologie pokusil napravovat svět, nedopadlo to moc dobře.

15.06.2021 20:40:01 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Tak asi nikdo z nás do toho úplně nevidíme, ale nevím, nevím... Kapitalismu tato krize asi úplně nepomáhá. Naopak posiluje moc státu.

14.06.2021 21:20:34 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Ano, honba za očkováním i tam, kde je to sporné (ti co prodělali, děti) je důsledkem právě toho, že se společnost začne aktivisticky řídit podle nějakého stanoveného cíle. Následně se v daném zájmu začnou obhajovat věci, které bysme jinak označili za naprosto nepřijatelné.

12.06.2021 14:57:07 | Racekreagovat

Jménem zdraví Publikoval(a): Racek | Úvahy » Politické

Díky za komentář. Já bych EU asi tak úplně nevinil, protože ty hygienicko-zdravotnické systémy jsou na EU nezávislé, a různá omezení tak bez ohledu na EU zaváděly samy vlády členských států. A i ten covid pas asi vyšel z iniciativy jednotlivých zemí.

11.06.2021 22:48:30 | Racekreagovat

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel