Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 487 záznamů. Zobrazuji 31-45.

Ideové otroctví Publikoval(a): dead-head | Úvahy » Filozofické

Sokrates byl logik, to, co postuloval, je síto, které způsobí, že člověk přestane řešit kraviny. Což je pro chaotického člověka bezesporu dobrý postup.
Žel pro tu dynamiku toho procesu: mít názor a pochopení názoru to má malý význam, protože pochopení znamená opustit svůj názor a tato Sokratem daní síta slouží právě pro zasazení ega jako centra posuzování.

17.04.2014 15:28:56 | dead-headreagovat

K mému žebříčku hodnot Publikoval(a): Monsterka | Úvahy » Ostatní

Úžasný, jak člověk dokáže asociovat o věcech, o kterých nic neví (to jsou ty o budoucnosti, nebo dokonce pokus o vlastní sebereflexi pomocí vymezení sebe sama žebříčkem hodnot). Otázka je, co napíšeš za 5 let, za 10 let a co se v té výpovědi změní. To by mohlo být zajímavý – to by snad řeklo o tobě víc, než samotná obsahová stránka jednotlivých sdělení.

09.04.2014 10:27:48 | dead-headreagovat

O víře Publikoval(a): Inna M. | Úvahy » Filozofické

Jasný, znova opakuji, tím rozhodnutím o tom, jak to je s tím nahoře, se zrelativizovalo sdělení té druhé poloviny úvahy. Neboli zpochybněním toho rozhodnutí (třeba tak, jak jsem navrhl) se zpochybní i tvé závěry (nezávisle na tom jak moc jsou pravdivé) – a to je škoda. Jinak se samozřejmě nic neděje - přeber si to, jak potřebuješ.

03.04.2014 11:10:17 | dead-headreagovat

Barvy dělaj člověka Publikoval(a): M.Klusto | Úvahy » Ostatní

ten konec je dobrej, znamená to, že tvůj příspěvek je copy paste?

02.04.2014 16:19:39 | dead-headreagovat

sociální sítě Publikoval(a): kokina85 | Úvahy » Ostatní

No proč ne? Je třeba se ten internet naučit používat - buď před ním dáme hlavy do písku, což je typická reakce lidí 50+ nebo jej bezhlavě zakomponujeme do běžného života, což je třeba reakce lidí 15-, nebo začnem přemýšlet, k čemu to informační médium je dobrý. Mimochodem, při aktuální průpravě rodičů, copak asi znamená, když ve 13 se dítě cítí smutně? Budou to řešit? Jak to má jinak dítě sdělit? No holt za zkušenost se platí, platilo a platit bude.

02.04.2014 15:34:24 | dead-headreagovat

O UMĚNÍ Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Filozofické

dobře ty!

02.04.2014 14:28:41 | dead-headreagovat

O UMĚNÍ Publikoval(a): Amonasr | Úvahy » Filozofické

Ano, můžeme se zamyslet nad tím, co je to se společností, že nevytváří poptávku po kvalitních básnících, nebo malířích apod. :-)
Ale zajímavé je to, že pod pojmem umění se skrývají dvě oblasti – jedna je estetické, skoro až fachmanské vyjádření a druhé je jen osobní vyjádření bez výraznějšího vlivu toho fachmanství (no postmodernisti s konceptualisty v 80. letech v tom pojmosloví udělali trochu bordel). Na tohle téma se čas od času strhávají diskuze o tom, co je umění a co už ne. Přitom řešení je jednoduché: jednu z těch oblastí přestat uměním nazývat. Ti, co tvoří pro sebevyjádření, s tím dokáží žít a ti, co musí mít prostor svobodného umění sevřený pravidly o formě, jsou spokojeni taky.
Nicméně obě větve mají cosi společného a to je to vyjádření: – ten efekt toho, kdy dílo pohltí pozorovatele, kdy se vlastně pozorovatel pomocí díla stává pozorovaným. Tento mystický zážitek, extáze nebo katarze či jak to chceme nazývat, dává ten rozhled, který je tématem toho článku. To, že je doba, která nepřeje umění, neznamená nutně konec společnosti, znamená pouze to, že vyjádření se přesunulo od umělců mezi obyčejné lidi. Nefachmanské vyjádření je více vulgární, nese prvky amatérismu, nově objevuje již objevené, ale má tu zásadní esenci a to, že je živé! Stát sice nesubvencuje vernisáže, ale zase povoluje sprejerské plochy, stát nedotuje kina a hudbu, ale zase nezakazuje hudební styly a nezakazuje kapely. On ten Warholův odkaz: umění lidem, či Knížákův odkaz: žít jinak, je i v současné době stále aktuální. A proto si nemyslím, že bychom se jako společnost řítili kamsi k zániku, maximálně k transformaci.

02.04.2014 13:42:19 | dead-headreagovat

O víře Publikoval(a): Inna M. | Úvahy » Filozofické

Pěkná úvaha, minimálně pro to, že si můžeš ověřit svůj vztah ke křesťanství. Třeba to jednou bude potřeba. Rád bych si všimnul jednoho logického kotrmelce: Píšeš: „ Mnoho lidí říká, že „něco nebo někdo nad námi asi bude“, já říkám, (proč bych se měla bát jej pojmenovat) je to Bůh.“
Chválím za „commig out“ a jdu k věci. V tu chvíli jsi do popisu neuchopitelného světa právě dosadila konkrétní hodnoty, na základě kterých utváříš další síť myšlenek. Chápeš? Navybrala jsi Krishnu,Shivu absolutno, Alláha, své svědomí,…. prostě jsi dosadila rovnou křesťanského boha. Možná by stálo za to teď provést srovnávací analýzu, jestli ty světy, kde tím někým nahoře je vždy někdo jiný, jsou ekvivalentní – tedy, jestli příznivci jednotlivých preferencí mají stejně kvalitní život jako křesťané. A na základě toho se rozhodnout, jestli ty křesťanské hodnoty jsou vhodné pro další rozvíjení úvah. Ale to vysvětleno není, pouze konstatuješ: Je to bůh.
Tím se dostáváš na tenký led fascinace a dogmatu.Vysvětlím dále.
Na základě fascinace člověk vidí své preferované souvislosti na všech objektech (které myšlenka schvaluje) kolem sebe. Na to pozor, to, že se tak děje, není tím, že by myšlenka byla tak dobrá, to je tím, že to tak vnímají smysly pozorujícího – tedy tělo klame mysl.
Preferováním vybrané myšlenky a díky tomu potlačením všech rušivých elementů tj. názorů, emocí, vnímání apod. člověk přijde o většinu záchytných bodů a zbyde mu jen myšlenka a myšlenkou povolené emoce, cit apod. Tuším, že u křesťanů jsou preferovány pozitivní emoce, přitom všechny pochyby, všechny vášně slouží k navození rovnováhy od soběstředného preferování myšlenky. Snad je zřejmé to, jak tyranie myšlenky pokračuje – na základě myšlenky je potlačen projev těla a jediné, co zbývá, je myšlenka. Prostě veškerý život se přesouvá do hlavy a myšlenka – ta nejvyšší - sebedefinuje jejího vyznavače.
Proto třeba kritika myšlenky může být přijímána jako útok na existenci vyznavače oné myšlenky a zhruba v takovém duchu je veden hovor. Tak se prosím projevuje dogmatismus a strach o opuštění dogmatu podporuje právě fanatismus - o kterém píšeš, že jej poznáš. Tak doufám, že je ta fáze vytvoření dogmatu zřejmá, protože se jedná o velice pomalý proces, který nelze tak úplně postihnout (leda tak ve fázi katastrofy).

31.03.2014 16:30:48 | dead-headreagovat

CESTA DO RÁJE Publikoval(a): Perseus | Úvahy » Filozofické

Hezká úvaha. Ačkoliv se omezuje na území ČR přesto se nebojí používat globální fenomény jako vznik křesťanství, internet apod. Ale jako úhel pohledu, že internet simuluje onu duchovní potřebu být řízen (nebo alespoň mít nějakou identitu), a tím mít přístup k vybraným (nebo jen schváleným) informacím, je docela zajímavý. Zajímavé je hledání té kontinuity, že systém zůstává, jen lidi se mění.

27.03.2014 15:55:31 | dead-headreagovat

Zlé zvíře Publikoval(a): Jiřinka Mignonka | Úvahy » Filozofické

Tak tak, tohle řeší morálka – to, že daný objekt (zvíře, člověk) si je vědom volby a může se rozhodnout se všemi důsledky, pak jde o morálku. A na základě toho se můžeme bavit o morálnosti - tedy charakteru zlý nebo dobrý. U člověka víme, že toho je schopen, ale u zvířat právě ne. Pokud se člověk dostane do afektu, pak ztrácí pojem o volbách a chová se primitivně, iracionálně – jsou pak jeho činy vyhodnoceny jako zlé? Ty píšeš, že ti to stačí pro definici zlého člověka, ale žel to si třeba psychologové vůbec nemyslí. Taková otázka se řeší u třeba u hodnocení pedofilů a jiných sexuálních deviantů a doufám, že i někdy u v budoucnu i u psychopatických manažerů a dalších vůdčích osobností, co dokáží „jít přes mrtvoly“.

Co se týče zvířat – opět je problém, že to posuzuje člověk ze svého pohledu. To je rozdíl, protože nevíme, jestli zvířata mají svědomí, sebereflexi, morálku apod. Jediný, co člověk od zvířat očekává je, aby jej respektovali jako autoritu (a to i za cenu, že je cíleně nutí zabíjet, napadat – např. služební psi, predátoři). Ta zvířata, která to nerespektují a to buď nějakým poškozením mozku (vzteklina) nebo vývojem prostředí (hlad, zkažená výchova), pak se taková zvířata cíleně zabíjejí – aby neučila své potomky, že není pravda, že člověk je na vrcholu potravního řetězce. Čímž se naše lesy a louky udržují bezpečnými.

27.03.2014 12:53:32 | dead-headreagovat

Teoria Fantazie Publikoval(a): WhiteRayne | Úvahy » Bůh, víra

Zajímavá úvaha, jen teda ten zápis je docela šílenej. Nicméně ty atributy ráje: fantazie, pokoj a štěstí versus atributy pekla: strach, zlo, nenávist ukazují spíše na tvoji představu vykreslení duality nebe a pekla, protože kromě fantazie uvádíš lidské emoce, které se tvoří na základě mezilidských vztahů a v okamžiku smrti přece tělo umře a tedy není k čemu ty emoce vztahovat?

04.01.2014 13:47:31 | dead-headreagovat

Proč si poslechnout metal Publikoval(a): Richter Rosenheim | Úvahy » Kultura

Celý to zní jako obhajoba tvého názoru - i když na metalistu dost citlivá a umírněná. To je otázka co vlastně metal dělá v tvém životě - jestli to je jen hudební styl nebo reakce na životní útrapy.

19.11.2013 10:32:54 | dead-headreagovat

Lidstvo, končíš! Publikoval(a): Muta cum liquida | Úvahy » Kultura

Popisuješ nějaké kulturní myšlenkové fluktuace. A tyhle fluktuace se objevují každých 20 let, kdy se jakákoliv myšlenka uvedená v praxi, ukáže, jak funguje. To tady bylo, je a bude. Prostě nic nového.

Nicméně píšeš, že: ...se střetnu s nějakou myšlenkou, která mi asociuje jinou myšlenku, která spustí nekontrolovatelný tok dalších myšlenek, díky kterým člověk na chvíli odhlédne od svých přízemních problémů, od dění, které se bezprostředně týká jeho samotného, a na chvíli procitne.

To procitnutí - to je výsledek nějakého mentálního procesu, který je v podstatě Evropskou formou meditace. Hodně tento způsob rozpracovával Jiddu Krishnamurti (paradoxně Ind), že je nejlepší při tšch asociacích se zajímat o své pocity a reakce na danou asociovanou myšlenku než na obsah té myšlenky. Nebo třeba zkoumat jakým způsobem se ty asociace mění - jaký je jejich vývoj. Jiddu taky upozorňoval na detaily, díky kterým se tento jednoduchý způsob procitávání může zvrhnout do nějakého průseru (vesměs psychická inflace - např. "Můj názor je ten správný"). Tak tenhle detail mě na tvém díle zaujal. Pokračuj dál, třeba něco chytrýho objevíš, nebo se zařadíš do běhu světa.

17.11.2013 15:17:00 | dead-headreagovat

Jan Nedvěd – Podvod (analýza textu) Publikoval(a): dead-head | Úvahy » Kultura

tak Michal David ještě ne, ale Dalibor janda ano
a objevi se co to tu nevidet

11.11.2013 13:34:32 | dead-headreagovat

Óda na Fernet Publikoval(a): dead-head | Fejetony, sloupky » Humor

No, Absinth si vybrali prokleti basnici ;-) a samozrejme jejich epigoni.

23.09.2013 19:16:24 | dead-headreagovat

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel