Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Jste střední třída? Tak se připravte na sešup... Publikoval(a): Aťan | Úvahy » Politické
je někde na internetu napsáno- nejlépe nakresleno- kolik lidí z ČR má takový a takový příjem a kolik lidí z ČR má takový a takový majetek?
Jsou nějaká taková data?
Jinak by mě zajímalo kolik lidí toho Kellera zná. :-)
život Publikoval(a): čipsy | Úvahy » Ostatní
Já si taky nepřipadám nijak zvlášť slavně. A opravdu mi přijde nevhodný řešit otázky sebevraždy s dvanáctiletou slečnou anonymně na internetu...
Z mýho pohledu, když to řeknu slušně, tak mi taky občas není nejlíp, ale např. představa, že mě někdo zabije, mě docela vadí. Já ti věřím, že chceš umřít, ale současně taky podle sebe soudím, že nechceš umřít. Je to prostě jenom zbytečně extrémní názor nebo pocit, který vzniká z nějaký těžký situace. (ani nevím v jaký to říkal Hamlet- myslim, že mu strejda zabil tátu nebo tak něco...:-) ).
...No jo a zranění přijdou (a patrně mnohem horší) a žít se určitě naučíš. Jak to říkal Dušek v Pelíškách? chce to vydržet. Držet se a nepustit. :-)
Co se mi (ne)líbí na církvi, ve které jsem vyrostl Publikoval(a): Dunyain | Úvahy » Bůh, víra
Dneska na mě sedla všechna moudrost. :-)
Ta úvaha není špatná. Byť jsem byl líný se jí hloubš zabývat. Jde o to, jestli umíš žít bez boha. A pokud ano, jak ten život vypadá. Takle je to taková neškodná hra- a možná i je, co já vim- napíšeš úvahu, někdo se vyjádří tak nebo onak. (nezáleží na tom). ale opravdu nezáleží na tom jaký máme názor?
Myslím, že třeba Karamazovi byli o ztrátě Boha. Nebo se pletu?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Brat%C5%99i_Karamazovi
Tedy nevím jestli ti mám něco radit. Že to správný je to těžší? (nebo se pletu?)
život Publikoval(a): čipsy | Úvahy » Ostatní
já Hamleta taky nečet, přesto si ale dokážu vymyslet odpověď na otázku být či nebýt. :-)
Můžeš to chápat tak, že jde o konkrétního člověka, kterýmu je děsně špatně, protože se kolem něj spousta věcí pohnojila a tak si říká, že by radši umřel, bilancuje, jestli mu stojí za to žít.
Nebo to můžeš vztáhnout na sebe (což nedoporučuju) a zkoumat to taky. Můžeš to pochopit tak šíleně, že Shakespearovi, nejde o to, co si myslel nebo prožíval Hamlet, ale o to, jak na tu otázku odpoví čtenář (a nejde to jinak než sám sobě).
A pak se můžeš zeptat proč je Shakespeare slavnej (i když ho ani jeden z nás nečet :-) ). a) protože bezvadně psal o pocitech nějakýho dánskýho prince. b) protože vyhmát něco, co se týká všech/většiny lidí i po 500 letech c) protože se musí chodit na něco do divadla a něco učit v literatuře.
Upřímnost Publikoval(a): Alfííík | Úvahy » Ze života
chtělo by to (ode mě) se nad tím zamyslet víc. Taky jsem na téma upřímnosti narazil.
Když vezmu příklad toho kluka: tak on si myslí, že kámoška jeho holky je červená - (komunistka) jako paviánova prdel... A kdyby to něřekl, tj. nebyl upřímný, tak si to jenom myslí a je nedej bože považován za slušňáka. Je to tak lepší?
Já patrně chápu o co autorce šlo: nemáme být sprostí, nemáme zvyšovat hladinu nevraživosti. Ale problém je asi ten: pokud už tu je a zůstane nevyřčena, kam se asi poděje?
Pravda Publikoval(a): Jean Ringo | Úvahy » Ostatní
dovolil jsem se inspirovat, tady je výsledek:
http://liter.cz/Uvahy/325722-view.aspx
Šílený lektvar ve Chřibech Publikoval(a): Happyyz | Úvahy » Ostatní
tip za osobní nasazaní. já bych se toho bál.
Bolest je jen jedna Publikoval(a): hloubavá | Úvahy » Ze života
jasně. Ale když někdo, někde trpí, tak já to necítím. (asi by to byl problém, kdybych pociťoval bolest lidí v Brazílii).
Normální je cítit bolest, která postihla naše blízké, ty co jsou daleko nám jsou lhostejní.
(nemyslím to ani jako morální apel, spíš to konstatuji)
Bolest je jen jedna Publikoval(a): hloubavá | Úvahy » Ze života
no já bych řek, že bolest (ale vlastně jakokýkoli jiný pocit) je náš. Na jednu stranu můžeme tušit, kdy jsme někomu způsobili bolest a někdy okolí tuší, že to udělalo nám, ale v principu necítíme cizí bolest.
jak by to asi vypadalo, kdyby ano?
(je asi jasné, že slovo slova zlo a dobro mají kořeny právě tady)
Konec lží - část 1. - jak jsem zabil Boha Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
teda mohlo by se stát, že je mimo mísu, i kdyby dead head pravdu neměl... :-)
Konec lží - část 1. - jak jsem zabil Boha Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
já myslim, že dead head myslí, že Trystan je blázen a v tom případě moje plácání o matematice a determinismu je tak trochu mimo mísu...
Konec lží - část 1. - jak jsem zabil Boha Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
"Z toho vyplývá mnoho věcí – destrukcí iluzí ohledně posmrtného života začínaje, přes prokázání absurdity bytí, konče absencí bohů v tomto vesmíru"
Mě osobně přijde, že to z toho nijak neplyne. Je pravda, že když uvažuju nad gravitací tak v ní zlo ani dobro nevidím, ale řekněme, že prostě tak dobře nevidím...
Není lehké ukázat, že z fyzikálních zákonů lze odvodit zákony morální- rozumově. A pak se člověk může ptát zda vůbec platí- Myslím si, že jsou produktem vůle společnosti, zároveň je ale můžeme chápat jako vyjádření individuality jednotlivce. A to může být ten spor- je to jeho volba a jeho svědomí, jak se bude chovat. Myslím si, že každý člověk nějakou možnost volby v sobě cítí. (beru to tedy jako pociťovanou možnost volby, bez ohledu na to, jestli fyzikální zákony volbu umožňují, ale zase by bylo nutno řešit, co to znamená, že umožňují volbu). Například si to vysvětluju tak, že subjektivně máme pocit volby- a tudíž můžeme volit, ale objektivně ho možná nemáme.
A tady by asi mohl být rozdíl mezi mnou a kamenem, sice mi to nikdy neříkal, ale docla bych věřil, že kámen možnost volby nemá.
Konec lží - část 1. - jak jsem zabil Boha Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
Matematika a determinismus
aneb co ty zákony vlastně říkají.
(mohlo by mít ještě podtitul a co vlastně říká matematika)
Vezměme gravitační zákon jako příklad. Je poměrně jednoduchý, učí se už možná na ZŠ a vymyslel ho Newton, sám tuším věřící. Newtona neřešme. Co říká?
1) je deterministický, tj. jednoznačně určuje budoucí chování těles
(tady bych měl dodat na základě dalších Newtonových pohybových zákonů)
- proč? (matematika- vlastnosti diferenciálních rovnic- sám to přesnějc nechápu), lidštější argument: ta síla přitažlivosti přeci míří jedním směrem, tak se to nemůže hýbat jinam (na 2 různá místa současně). (to je poněkud zavádějící síla obrazu: protože, silové působení a jeho znázornění je důsledkem tvaru rovnic a ne naopak)
2) působí mezi všemi tělesy
(3) stále, stejně, tj. v čase se nemění)
4) síla závisí na vzájemné poloze těles
A teď "drobné" problémy. Když budeme mít nějaký systém: kdo nebo co určí počáteční podmínky: např rozložení planet na počátku... matematika? - na to už žádný jednoduchý předpis není. Tedy zákon jednoduchý je, předepsat rozložení hmoty je "libovolné", složité.
Druhý problém: jednoduchost. Ani pohyb tří těles vzájemně na sebe působících neumíme jako lidé spočítat, nedokážeme spočítat jak se bude vyvíjet. Tedy analyticky (což bych měl zase problém zdůvodnit) prakticky to znamená: chování nejde popsat konečně vyjádřitelnou fcí, x, y, z, t. Jediné co dnes můžeme je: modelovat na počítačích.
Například jsem nedávno čet (a překvapilo mě to): že se nedokáže teoreticky obhájit stabilita sluneční soustavy, jinými slovy: nějaká planeta by klidně mohla odfrčet pryč. Jediné co asi víme je, že se to v poslední době (tisíce, miliony, miliardy let?) nestalo.
Tedy závěr tohoto příkladu je: svět je deterministický, ale prakticky nepředpověditelný.
Můžou být zákony, které jsou v povaze nedeterministické?
ano, budou popisovat náhodu- a patrně nejlepším příkladem je kvantová mechanika. Jak funguje kvantová mechanika: jak funguje její matematika? no... pojďme změnit téma.
Z mého pohledu tedy na jedné straně je celý svět popsaný relativně prostými zákony, na straně druhé ovšem je dost silně nechápu, nebo v lepším případě vím, že podle nich neurčím budoucí vývoj.
Konec lží - část 1. - jak jsem zabil Boha Publikoval(a): Trystan ap Tallwch | Úvahy » Bůh, víra
uf, uf, uf- je tam příliš mnoho myšlenek. :-)
Ke vztahu matematiky a fyzikální reality.
Já jsem dospěl k tomu, že fyzikální realita je vyjádřena jednoduchými, vždyplatnými, všudeplatnými zákony. (možná jsem nějaký přívlastek zapoměl :-))
Je to tak? Myslím si, že ano a soudím na základě pozorování. Nepozorujeme chování, které by známým zákonům odporovalo. (-ale nekoukáme se špatně?). Na druhou stranu kolik věcí a fenoménů je zatím naprosto neznámých, zarážejících, vůbec se ani neví, že se neví... Ani toto nevím. Hodil by se přírodopis jevů, kde by se řeklo tak, známe jen 1% jevů...
Tedy zhruba řečeno: matematika by ovládala náš svět, ale to, aby jsme mu alespoň trochu porozuměli nás nutí mít otevřené oči, tedy pozorovat- přinejmenším stejně tolik jako počítat.
Vrať mi tu zeď! Publikoval(a): hloubavá | Úvahy » Ze života
no řekl bych Pink Floyd, ale
ti tam navíc měli vzpomínky na 2. světovou, na otce, na nevydařené manželství, na dusící lásku matky, na školství jež člověka "formuje" a na to, že tím vším se z člověka stane fašista... nebo rocker? - nevím jak moc vážně to mysleli.
na konci filmu zeď strhnou- a co je potom? -konec filmu