Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
O čem uvažují lidé a filosofové??? Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Zajímavý postřeh...Chtěl jsem,ale postihnout většinovou populaci a pro ni tvořit...Aby se jednak moje vložená práce odrazila ve čtenářích a jednak abych neměl pocit, že tvořím svá díla, jakoby "pronikoho"...A hlavně, zajímavé úvahy mohou být inspirující i pro ostatní
Literární hrdinové... Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Skromnost, uměřenost a vědomá distance od úspěchu především...Cenit se nemůže člověk sám, ale cenit by jej za odvedenou práci měli druzí...A co se týče úvah, nejsou nejlepší...Dík za komentář, zdá se upřímný...
Je lepší zapálit svíčku, než proklínat tmu Publikoval(a): kookky | Úvahy » Ze života
Víra, naděje a světlo vítězí oproti tmě, která všechno zahaluje. Tma vlastně nemůže existovat bez světla, stejně jako světlo bez tmy. Věř!! Jako úvaha je to povedené a zdá se, že úvahové prvky, otázky a odpovědi tam jsou, je to úměrné a uspořádané.
Láska Publikoval(a): Alucard | Úvahy » Ostatní
Zdravíčko,
jak si dovolouješ tvrdit /podle čeho se ti zdá, že láska je nejužvanjší slovo/, nemůže to být třeba stěstí, nebo naděje, víra, nebo něco jiného?
Mimochodem "chemické pojetí lásky" je zajímavé a mnoho teorií jsem neobjevil, nicméně i teorie vlastní je teorií, a proto ji plně respektuji. Tomuto sice nerozumím, abych mohl oponovat a diskutovat, ale přeci je to jen odlišný druh uvažování.
S pozdravem A.N.D.Y.
Co je život a duše? Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Inspirace antických myslitelů, tedy nejvíce filosofů, ale také básníků, dramatiků, válečníků, vynálezců, politiků, a dalších je dána touhou a opbjevováním starých moudrostí, které zasahují až do současné doby právě svou nadčasovostí. Přečtěte si díla středověkých a novověkých autorů. Jsou to jen variace a interpretace textů antických filosofů. Vše je dáno přirozeným vývojem a náhledem myšlení.
Vánoční přání smutné dívky Publikoval(a): l.rosnicka | Úvahy » Ze života
Nevím jaké stanovisko mám k této úvaze zaujmout. Zdá se mi trochu kontroverzní ve svém jádru, ale jinak zajímavá a poučná a třeba i v dobách toho, kdy člověk by měl být spokojený je vždy aktuální. On nikdy nebude a jestliže ano, je živoucí mrtvolou. Kdyby o nic neusiloval, nežil by. Asi je občas dobré zamyslet se nad vlastním "já" a trochu ho zkoumat a hledat odpovědi v sobě a ne třeba v lese nebo v kostele, tam odpovědi na "vlastní já" nejsou. Tyto odpovědi a vnitřní rozkol bychom měli sladit do harmonie a uvést do harmonie. Alespoň jeden den v roce si zaslouží trošku harmonie, i když to někdy nejde, což vím a že přetvářka je, je smutné, nicméně to k životu těch "barbarů" patří. Jsou vlastně velmi slabí a nedokáží bojovat se svými touhami a jaksi je usměrňovat, tak proto si nasazují masky, za kterými skrývají vlastní "já", které je nevábné, právě proto že je v rozporu s nimi samotnými.
Vánoční tajemství kříže Publikoval(a): Hippy | Úvahy » Bůh, víra
Velmi zajímavé řešení Vánoc, možná tak typické pro mnoho rodin, nicméně málo která rodina to takto pojímá a uvědomuje si to. Vlastně si to vůbec neuvědomuje, že Vánoce nejsou o dárcích, které jsou jako balíčky naskládané pod stromkem, ale o dárcích, které nejsou "blaíčky" ve své podstatě. Oním blaíčkem může být neustávající úsměv, radost, emoce, smích, prostě pocity a to co darujeme druhému jako to, z čeho by se měl radovat. Vlastně asi není vůbec potřeba dávat dárky jako dárky, ale dárky jako dárky, tedy trochu jinačí dárky.
Zajímavě zpracované a výstižné pro většinu dnešních českých hektických rodin, ženoucí se za ... (Za čím? Na to neznám odpověď ani já)
Co je budoucnost,... Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Nechtěl jsem vůbec postihnout karmu tak jak je, ale jen jsem chtěl jaksi nepřímo sdělit, že náboženství není v životě vše, nýbrž jaksi náš život doplňuje, odvoláváme se na něj. Vlastně zmiňovaný buddhismus ani neni náboženství, podle mě protože usiluje o napravení ega, svého "já" a neni to tedy praktika masové, ne že by neměl buddhismus miliony sympatizantů a vyznavačů, ale většinou jde o praktiky reflexivní a rozjímácí, nikoli o nějaké "společné akce" v pravém smyslu. Jen toliko.
Proč slavíme Vánoce, proto že... Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
A že kdesi v Japonsku měli Písmo, patrně hebrejskou Biblii, není od věci, když vzpomeneme že již byla doba zámořských plaveb a proto křesťanská misie se rozlézala jako mor všude, kam se dalo a tam skrze náčelníky, nebo působením na prostý lid sázela zárodky toho hegemonického a velmi zkostnaťělého náboženství, jímž křesťanství je. Jsou jiné hnutí a proudy v ekumenickém společenství, které jsou o dost více flexibilní a ne jako zatvrzelý papež, který do poslední chvíle brojil proti svazkům homosexuálů, lesnbiček, a dalších problémů, které se toliko nemedializovaly. A co se týče Vánoc, pak nejsem proti dárkům, míru, lásce, štěstí a naději, ale je třeba to chápat v širším kontextu a ne jako Vánoční stromeček, kapr jako oběť lidské zvůle a tisíce tun brambor, nasázených do salátů, tisíce tun vánočního pečiva, po kterém tloustneme a musíme si kupovat různé pomůcky a nástroje na hubnutí. (musíme přistupovat s jakousi vědomou distancí a s vědomím, že ne vše co je nám předkládáno musí platit. Musíme o věcech uvažovat a úvahou je diskutovat). Takto učí osvícenství, které vyvádí "duše" z velmi temného středověku, kde se individualita tvrdě potlačovala.
Za odpověď a rekaci na toto děkuji (a přeji Šťastné a Veselé Vánoce)
Proč slavíme Vánoce, proto že... Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Nevím nakolik jsou mé úvahy zajímavé, ale ve své podstatě úvahy do konce "dotáhnout" nejdou a nikdy "nepudou". Jsou to jenom úvahy a ne ideologie, tím se od sebe tyto dva pojmy zásadně liší. Ideologie, je propracovaná a leckdy do detailu myšlená úvaha, ale o to nejde. Jen nastíním problém k rozpoutání debaty, nebo myšlenky, nad kterou by se dalo třeba i veřejně formou fór diskutovat. Nerd to dělám, ale přeci jen vytknu některé skutečnosti. Nechci s kalendářem v ruce počítat státní svátky. To je pod úroveň a pod úctu těm dnům a okamžikům ,které se ani neslaví nijak zvlášť významě a nejsou doceněny. Tak například půjdeme-li od ledna, tak Nový rok, není svátkem křesťanským, v únoru není nic, v březnu také nic, v dubnu je jeden křesťanský, v květnu jsou 1.5 a 8.5. svátek práce (to doopravdy není křes´tanské, nýbrž to přišlo z Ameriky), a v červnu nic, v červeci máme církevní svátek (ne křesťanský nýbrž jeden je cyrilo-metoďějský /příchod věrozvěstů a husitský / upálení Mgr. Jana Husa/ a opět v srpnu nic, v září máme svátek sv. Václava /patrona české země/, v říjnu máme den republiky /28.10. - založení a vznik ČSR/, potom máme v listopadu velmi významný svátek a to Den boje studentů za svobodu a demokracii /17.11.39 a 17.11.89/ a pak ty zmiňované církevní svátky (Vánoce, skrze Štědrý den 24.11., 1. sv. vánoční a druhý svátek vánoční). Toliko ke stát. svátkům, tedy pokud jsem napočítal tak ani ne 5 církevních, a zbytek, tedy asi 9 svátků necírkevních (světských). Tedy jde o interpretaci chybnou. Dále k té Bibli. Nemyslím si že je dokonalá, ba řekl bych že je přímo nedokonalá a má mnoho chyb, o které se nelze opřít. Například Budhismus, čínská náboženství, Hinduismus, perská náboženství, nebo náboženství židovské jsou co do kultury, znalostí a právního zachycení zcela unikátní a možná jedny z nejlepších. Co se týče Koránu, tam si nejsem jist, o tom proto nehovořím, nicméně... A co se týče misionářů a věrozvěstů a šířitelů, nevím jak znáte dějiny církve, ale po vzniku křesťanství a jeho uzákoněním v 5. stol. Ediktem Milánským bylo zavedeno jako státní náboženství Římské říše a tedy misionáři proto pokud nesouhlasili s katolíky a pragmaticky vedenými konzervativci (evangelíky, nemající důkazy), držící se zásadně víry, museli odejít, pokud nekonvertovali. Tolik k těm misijím.
Editorovy zápisky 5 Publikoval(a): Pavel D. F. | Ostatní próza » Ostatní
Vlastně asi je na světe jen málo lidí, co dělají svoje záliby a hlavně bez peněz. Práci by podle mě měli dělat otroci a nebo stroje, protože záliba a koníček je to nejdůležitější. Práce je vlastně odpad a to špatné, avšak dneska při 10% nezaměstnanosti chápeme práci jako "milodar". Abych ale postihl podstatu komentáře, smypatizuji s lidmi, co dělají něco pro ostatní. Editoři mají můj obdiv a na tomto velmi rozsáhlém serveru si zaslouží pochvalu a i trošek pokory a uznání od druhých.
Nekonečný dopis Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Vážený,
nevím na kolik jste nahlédl do tajů filosofie, ale filosofie je ve vysvětlování velmi složitá a sama sebe problematizuje natolik, že se někdy domnívám, že jí ani nerozumím a jde o právě onu prostou jednoduchost, kdežto dnes jsme z technovědného světa naučeni myslet abstraktně a ne zcela jednoduše, logicky a podobně.
Proto tolik pojmů, snad pro někoho klišé a frází, floskulí a dalších obratů, které kdybychom vypustily byla by z toho kuchařka, návod a příručka a ne úvaha, reflexe a filosofie. A o to v této literární kategorii přeci jde, nebo ne? A hlavně 99% textů by bylo o 3/4 kratších, ale to mi nevadí, velmi mě na tom baví ona směrovost myšlení a jakési stopování daného myšlení. O to asi jde všem, jinak by to nečetli, nezajímali se o to a také to nestudovali. Je to tak? Ano, je.
O co nám v životě doopravdy jde? Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Já jsem jen obyčejný človíček a píšu obyčejné a všední věci, které moc lidi nevnímají a nebo vnímat nechtějí. Proč, to je otázka, ale mám rád, když někdo se zaměří na to co je kolem nás, když někdo z "prázdných slov" dokáže utvořit něco, na co je hrdý. Slova jsou písmena a písmena jsou hlásky a hlásky jsou jakésy zvuky a zvuky jsou melodií a ohraničeností naší mysli, odtud "prázdné". Díky za komentář.
Svatý Augustín a jeho obrat Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Jistě si vezmu k srdci to, o čem Augustin psal, načtu něco, i když mě středověk tolik neinteresuje, nicméně nebráním se žádnému dílu, je-li dobré, ale chtěl jsem rozpoutat diskusi a polemiku na toto téma, protože bytostně souvisí i s Platónem, kterého jsem toliko obdivovatelem, zastáncem a obráncem, stejně jako Sókrata a Aristotela.
Proč nás rmoutí problémy,... Publikoval(a): A.N.D.Y. | Úvahy » Ostatní
Ono je velmi nesnadné hovořit o tom, co máme ukryté kdesi v hloubce svého nitra,a natož ještě si k tomu vybrat vhodnou osobu, nicméně to jestli je člověk introvert, či extrovert je velmi složité posoudit, ale to že člověk je uzavřený sám do dsebe, k čemuž filosofie nabádá, skrze výrok delfské věštírny a nápisu na Apolónově chrámu "Gnothi sauthon", řecky, česky "Poznej sám sebe", tedy jde o poznání sebe, jakožto individua, a pak je slotžité říci, jestli jsme intorverti a nebo naopak, nicméně když chceme dělat filosofii, je toto základním předpokladem, že nejdříve odhalíme svůj potenciál a pak tuto schopnost publikujeme.